Naga MarketsWedług najnowszych prognoz Komisji Europejskiej, inflacja konsumencka w Polsce wyniesie pod koniec 2021 roku aż 4,5 proc. co oznacza, że będzie ona aż trzykrotnie wyższa niż szacowana średnia dla całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że będziemy liderem, choć w tym zestawieniu z pewnością wolelibyśmy być na szarym końcu.

  • Ceny dóbr i usług będą rosły w Polsce nawet trzykrotnie szybciej niż wynosi unijna średnia
  • Inflacja w Polsce ucieka peletonowi

Inflacja w Polsce najwyższa w UE

Według metodologii unijnej (HICPI*), ceny dóbr i usług wzrosły w maju br. w stosunku do maja 2019 r. aż o 3,4 proc., co jest najwyższym wynikiem w Europie. Mimo, że już teraz wzrost cen kilkukrotnie przekracza oprocentowanie kont oszczędnościowych i lokat, przez co oszczędności Polaków realnie tracą na wartości, to na przestrzeni najbliższych miesięcy sytuacja ma się jeszcze pogorszyć.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Ekonomiczne skutki środków izolacji są poważniejsze niż początkowo przewidywaliśmy – ocenia Komisja Europejska w najnowszych prognozach, z których wynika, iż w czwartym kwartale 2021 roku inflacja może sięgnąć nawet 4,5 proc.

Główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek zwraca uwagę, że jeśli prognozy KE się potwierdzą, na koniec przyszłego roku ceny mogą rosnąć w tempie trzykrotnie szybszym od unijnej średniej. Wskazuje, że kryzys tylko na chwilę uśpił problemy strukturalne i presję inflacyjną.

Na uwagę zasługuje prawdziwa przepaść, jaka dzieli Polskę od reszty wspólnoty. W Rumunii – kraju z drugą, najwyższą inflacją w IV kw. 2021 r. – ceny mają bowiem rosnąć o niespełna 3 proc.

Trzeba przy tym jednak przyznać, iż zdaniem ekspertów z Komisji Europejskiej, ceny dóbr i usług nie będą przez najbliższe 18 miesięcy rosły w tak zastraszającym tempie. Dynamika wzrostu cena na poziomie 4,5 proc. przewidywana jest bowiem dopiero na IV kwartał 2021 roku. Do tego czasu inflacja ma kształtować się następująco:

  • 2,5 proc. w III kw. 2020 r.
  • 1,3 proc. w IV kw. 2020 r.
  • 1,0 proc. w I kw. 2021 r.
  • 2,1 proc. w II kw. 2021 r.
  • 3,6 proc. w III kw. 2021 r.
  • 4,5 proc. w IV kw. 2021 r.

Inflacja to ukryty podatek

Mimo, że wzrost cen bezpośrednio dotyka wszystkich konsumentów, których oszczędności tracą na wartości, to ekonomiści zwracają uwagę, iż wysoka inflacja jest na rękę rządzącym. Niektórzy nazywają ją nawet ukrytym podatkiem.

podatek vat w polsce

– Dla gospodarstw domowych inflacja ma tę cechę, że redukuje siłę nabywczą z trudem zarabianych pieniędzy. Za tą samą kwotę z czasem możemy kupić coraz mniej towarów i usług. Jednocześnie wraz z coraz wyższymi cenami do budżetu trafia więcej pieniędzy z podatków pośrednich, głównie z VAT i akcyzy – zauważa Ireneusz Jabłoński, ekonomista i ekspert Centrum im. Adama Smitha. Podkreśla on również, że jest tu ewidentny konflikt interesów. Rząd dostaje więcej pieniędzy kosztem obywateli.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułIEA podnosi prognozę popytu na ropę, ale też ostrzega przed pewnym ryzykiem
Następny artykułKurs dolara nowozelandzkiego (NZD/USD) w okolicach 0,66
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here