Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


W dniu dzisiejszym Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępny raport obrazujący sytuację na naszym, rodzimym rynku pracy w drugim kwartale 2019 roku. Najważniejsze składowe tej publikacji wskazują, że:

  • Współczynnik aktywności zawodowej zwiększył się w porównaniu z poprzednim kwartałem
  • Liczba osób niepracujących przypadająca na 1000 osób pracujących spadła w stosunku do poprzedniego kwartału
  • Wskaźnik zatrudnienia wzrósł w porównaniu z poprzednim kwartałem
  • Wskaźnik zatrudnienia nadal jest wyraźnie wyższy w populacji mężczyzn niż wśród kobiet
  • Stopa bezrobocia utrzymała malejący trend
  • Stopa bezrobocia według BAEL była nieznacznie niższa w populacji mężczyzn niż kobiet
  • Stopa bezrobocia rejestrowanego sukcesywnie obniża się w kolejnych latach
  • W urzędach pracy w II kwartale 2019 r. zarejestrowało się mniej bezrobotnych niż przed rokiem, jednocześnie mniej bezrobotnych skreślono z ewidencji urzędów pracy
  • Odsetek osób biernych zawodowo w ludności w wieku 15 lat i więcej obniżył się w porównaniu z poprzednim kwartałem
  • Kobiety nadal stanowią większość populacji biernych zawodowo

W II kwartale 2019 roku liczba ludności aktywnej zawodowo w wieku 15 lat i więcej wyniosła 17031 tys. osób, z tego 16484 tys. to pracujący i 548 tys. – bezrobotni. Populacja biernych zawodowo liczyła 13254 tys. Liczba aktywnych zawodowo zwiększyła się w odniesieniu do I kwartału 2019 r. (wzrost o 91 tys.), zmniejszyła się zaś względem analogicznego okresu roku poprzedniego (spadek o 151 tys.). Liczba osób biernych zawodowo spadła w porównaniu z poprzednim kwartałem, natomiast nieznacznie wzrosła w skali roku.

Osoby pracujące stanowiły w II kwartale 2019 roku 54,4% ludności w wieku 15 lat i więcej. W porównaniu z I kwartałem 2019 r. wskaźnik ten wzrósł o 0,7 p. proc., natomiast w ujęciu rocznym nie zmienił się.

W II kwartale 2019 r. na 1000 osób pracujących przypadało 837 osób bezrobotnych lub biernych zawodowo (w II kwartale 2018 r. i w I kwartale 2019 r. odpowiednio 837 i 862 osoby).

Osoby bezrobotne stanowiły w II kwartale 2019 roku 3,2% ludności aktywnej zawodowo w wieku 15 lat i więcej. Stopa bezrobocia spadła o 0,7 p. proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, natomiast w odniesieniu do II kwartału 2018 roku zmniejszyła się o 0,4 p. proc. GUS zauważa także, że począwszy od 2016 r. następuje zmniejszenie zróżnicowania natężenia bezrobocia według płci. W II kw. 2019 r. w populacji kobiet stopa bezrobocia ukształtowała się na podobnym poziomie co wśród mężczyzn (odpowiednio 3,3% oraz 3,2%).

Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia według płci
Liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia według płci

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w końcu czerwca 2019 r. 877,1 tys. (w tym 494,2 tys. kobiet) i była niższa od zanotowanej w końcu I kwartału 2019 r. o 107,6 tys. (tj. o 10,9%) oraz niższa o 90,8 tys. (tj. o 9,4%) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Polski złoty najsłabszy od kwietnia 2017 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że kurs dolara amerykańskiego umacnia się wobec polskiego złotego niemal nieprzerwanie od ponad ośmiu tygodni. Wzrosty te sprawiły, że dolar jest obecnie najdroższy od kwietnia 2017 roku i jeżeli tylko aprecjacja te będzie tylko kontynuowana, jego cena mogłaby dotrzeć nawet w rejon 3,98 zł.

3 sposoby wykorzystania średnich kroczących – zapisz się na webinar

Kurs pary walutowej USDPLN
USDPLN Weekly

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs euro (EURUSD) dociera do 1.11160 USD. Dalsze wzrosty jednak nadal możliwe?
Następny artykułIfo: Nastroje biznesowe w Niemczech słabną 5 miesiąc z rzędu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here