Naga Marketsflaga unii w Brukseli na tle niebaO godzinie 11:00 Eurostat podzielił się wynikami produkcji przemysłowej w strefie euro oraz całej Unii Europejskiej za luty 2019 roku. Najnowsze dane okazały się nieznacznie lepsze od prognoz, lecz wciąż pozostały znacząco gorsze od poprzednich wartości.


Zgodnie z raportem opublikowanym przez Eurostat (link) produkcja przemysłowa w stosunku do stycznia 2019 r., w lutym br. spadła o 0,2% w strefie euro (EA19) i pozostała niezmieniona w całej Unii Europejskiej (UE28). Warto przypomnieć, że w styczniu br. produkcja przemysłowa wzrosła aż o 1,9% w strefie euro (EA19) i o 1,3% w całej Unii Europejskiej (UE28). Okazuje się więc, że najnowsze dane są zdecydowanie gorsze…choć i tak okazały się lepsze od prognoz zakładających spadek aż o 0,5%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy spadek produkcji przemysłowej odnotowano na Litwie (-4,7%), w Grecji (-2,7%) i w Chorwacji (-2,3%). Największy wzrost odnotowano w Polsce (+1,7%), Bułgarii (+1,5%) i na Węgrzech (+1,0%).

W lutym 2019 r. w porównaniu z lutym 2018 r. produkcja przemysłowa spadła natomiast o 0,3% w strefie euro i wzrosła o 0,3% w UE28. Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy spadek produkcji przemysłowej odnotowano na Łotwie (-3,1%), w Portugalii (-2,9%) i w Niemczech (-2,0%). Największy wzrost odnotowano w Polsce (+6,8%), Bułgarii (+6,6%) i na Węgrzech (+5,9%).

Dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu historycznym. Na czerwono strefa euro, na niebiesko cała UE. Źródło: Eurostat
Dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu historycznym. Na czerwono strefa euro, na niebiesko cała UE. Źródło: Eurostat

Produkcja przemysłowa to raport publikowany przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) obejmujący dane o zmianie wielkości produkcji w sektorze przemysłowym i energetycznym, z wyłączeniem sektora budowlanego Strefy Euro. Dane te są sezonowo wyrównane i skorygowane o liczbę dni roboczych.

Raport publikowany jest raz w miesiącu, ok. 45 dni po zakończeniu miesiąca.

Kurs euro zyskuje na wartości

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w skutek odczytu lepszego niż oczekiwano, kurs euro umacnia się wobec dolara amerykańskiego. Biorąc także pod uwagę wcześniejsze pokonanie lokalnego oporu, spodziewać moglibyśmy się nawet, że tendencja ta będzie kontynuowana na przestrzeni najbliższych godzin.

7 kroków jak zbudować swoja strategię inwestycyjną – zapisz się na bezpłatny webinar

Kura pary walutowej EURUSD
EURUSD H1

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro rośnie – EUR/USD wypełnia strukturę
Następny artykułKurs euro do dolara (EUR/USD) kontynuuje wzrosty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here