Naga MarketsAdam Glapiński, NBPW minionym tygodniu odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), w trakcie którego instytucja zdecydowała się na kolejne obniżenie poziomu stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę, że po tym jak przez pięć lat stopy utrzymywane były na niezmienionym poziomie, było to już trzecie ich cięcie w ciągu ostatnich miesięcy. Decyzja ta jest niezwykle zaskakująca, gdyż zdecydowana większość analityków i ekonomistów oczekiwała, że RPP powstrzyma się od kolejnego luzowania polityki pieniężnej.

  • Stopy proc. NBP najniżej w historii
  • Oprocentowanie krótkoterminowych pożyczek spadło poniżej zera
  • Banki “pływają w gotówce”

Stopy proc. RPP najniżej w historii

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w trakcie majowego posiedzenia o obniżeniu stóp procentowych. Stopa referencyjna została ustalona na poziomie 0,1 proc. a więc jedynie symbolicznie powyżej zera. Stopa depozytowa w NBP wynosi 0 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oznacza to, że przynajmniej oficjalne stopy proc. wciąż nie są ujemne. Znalazły się one jednak na najniższych poziomach w historii. Mówiąc wprost, oznacza to, że tak taniego pieniądza nie mieliśmy w Polsce jeszcze nigdy w historii. Dekadę temu oprocentowanie wynosiło 3,5% a jeszcze na początku XXI wieku sięgało prawie 20%.

– Polska znajduje się wśród krajów o najniższych realnych stopach procentowych. Czyli oprocentowanie lokat minus inflacja daje jeden z najbardziej ujemnych wyników – wskazuje dr Wojciech Świder z Katedry Finansów Publicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Oprocentowanie krótkoterminowych pożyczek spadło poniżej zera

Nieco inaczej prezentuje się jednak sytuacja na rynku międzybankowym, gdzie oprocentowanie pożyczek jednodniowych zeszło minimalnie poniżej zera i wynosi -0,01 proc.

invest

Symbol ON na powyższym screenie oznacza „overnight”, czyli pożyczka na jeden dzień. Symbol TN to natomiast „tomorrow next”, czyli transakcja obejmująca dwa dni.

Banki pływają w gotówce

– Po tym jak NBP zaczął 2 miesiące temu skupować od banków państwowe obligacje, pływają one w gotówce. W efekcie płynność w sektorze bankowym jest tak duża, że banki z jednej strony bardzo chętnie wypożyczyły komuś swoją gotówkę, a z drugiej strony nikt jej nie potrzebuje, bo każdy ma swojej pod dostatkiem. Taka sytuacja oznacza, że oferowane oprocentowanie krótkoterminowych pożyczek schodzi coraz niżej i właśnie zeszło poniżej zera – wskazuje Rafał Hirsch z Business Insider.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGórnicy sprzedają więcej Bitcoinów niż wydobywają
Następny artykułKurs euro (EUR/USD) kontynuuje rajd, dobry sentyment na rynkach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here