Naga MarketsRosnąca awersja do ryzyka w obliczu sytuacji Evergrande i utrzymujący się gołębi komunikat prezesa polskiego banku centralnego spowodowały wzrost kursu EUR/PLN, który dotarł w czwartek do poziomu niemal 4,65 zł. Sytuacja na polskim podwórku wydaje się ulegać zmianie, gdy już nie „część”, a „większość” członków RPP jest skłonna rozważać podwyżkę stóp. W efekcie kurs EUR/PLN ponownie zanurkował poniżej 4,60 zł pod koniec mijającego tygodnia.

Najniższe realne stopy procentowe na świecie są w Argentynie, Polsce i USA

W sprawozdaniu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej napisano, że jeśli inflacja i koniunktura gospodarcza utrzymają się na wysokim poziomie i minie zagrożenie ze strony pandemii, to za „rozważeniem dostosowania polityki pieniężnej” będzie większość członków Rady.Jak zauważają eksperci z Business Insider to istotna zmiana, bo w sprawozdaniu z poprzedniego posiedzenia w lipcu za takim scenariuszem opowiadała się tylko „część” Rady.

Tymczasem presja inflacyjna w Polsce jest nadal silna, choć dynamika miesiąc/miesiąc nieco spada – inflacja bazowa wyniosła w sierpniu 3,9% wobec 3,7% w lipcu. Pomimo solidnego odbicia i podwyższonej presji cenowej, Narodowy Bank Polski utrzymał gołębie stanowisko, odpierając oczekiwania na podwyżki stóp rynkowych i podkreślając potrzebę interwencji walutowej i QE.

Nasze przekonanie o tym, że bank centralny stanie się bardziej jastrzębi w listopadzie osłabło (chociaż nadal uważamy, że będzie on bardziej jastrzębi), więc podnieśliśmy trajektorię kursu EUR/PLN – zauważają eksperci z Danske Banku w najnowszym raporcie.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

Warunek dotyczący zagrożenia pandemią jest z kolei bardzo trudno mierzalny, więc Rada, jeśli będzie chciała podnieść stopy, zawsze będzie mogła stwierdzić, że zagrożenie dla wzrostu gospodarczego jest niskie, bo nie ma żadnych nowych obostrzeń, ani lockdownów i nie zanosi się na to, żeby były – napisał Rafał Hirsch z BI.

Dodatkowo do decyzji o podwyżce stóp, zdaniem głównego ekonomisty PKO BP Piotra Bujaka mogą nas przybliżać podwyżki u naszych sąsiadów.

fpmarkets

Jednocześnie najniższe realne stopy procentowe na świecie są w Argentynie, Polsce i USA. Żeby zbliżyć poziom stóp w POL do średniej OECD (i tak ujemnej) RPP musiałaby podnieść je skokowo o 2pp. Dobrze to obrazuje skalę nie wywiązywania się ze swoich obowiązków przez NBP i RPP w ostatnim roku z hakiem.

invest

Zobacz również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here