Naga MarketsJednym z istotnych wydarzeń czwartkowego przedpołudnia była zaplanowana na godzinę 11:00 publikacja finalnego rezultatu dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB). Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o wstępnym raporcie za III kwartał 2019 roku.


Z raportu Eurostatu wynika, że w III kwartale br. Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w porównaniu z poprzednim kwartałem 0,2% w strefie euro (EA19) i o 0,3% w całej Unii Europejskiej (UE28). W ujęciu rok do roku odnotowano natomiast wzrost gospodarczy na poziomie 1,2% w strefie euro i o 1,4% w UE28.

PKB w UE

 

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane za trzeci kwartał 2019 r., największy kwartalny wzrost gospodarczy odnotowano w Polsce (+1,3%), na Węgrzech (+1,1%) i w Estonii (+1,0%). Najniższy wzrost zanotowano natomiast w Niemczech, Włoszech i Austrii (wszystkie +0,1%).

PKB w UERównocześnie dowiedzieliśmy się także, że wartość sprzedaży detalicznej zmniejszyła się w październiku br. o 0,6% w strefie euro i o 0,4% w całej Unii Europejskiej. Fakt ten sprawił, że w porównaniu z październikiem 2018 r. odnotowano jej wzrost jedynie o 1,4% w strefie euro i 1,9% w całej UE. Tymczasem analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 2,2%.

Sprzedaż detaliczna w UE

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy spadek całkowitego wolumenu handlu detalicznego odnotowano w Niemczech i Irlandii (oba -1,9%), a także w Finlandii (-1,2%). Największy wzrost odnotowano natomiast w Portugalii (-2,1%), Polsce (-0,9%), oraz Belgii i Rumunii (po 0,8%).

Czy wiesz, że:
Retail sales (sprzedaż detaliczna) – jest to zagregowana miara sprzedaży towarów detalicznych w danym okresie czasu, zwykle oparta na próbkach danych, które następnie odnosi się do całego kraju. Sprzedaż detaliczna dotyczy sprzedaży zarówno bezpośrednio w tradycyjnych sklepach, sprzedaż wysyłkową oraz inne formy sprzedażowe. Całość dóbr rozbijana jest również na grupy według podstawowych kategorii – żywność, napoje, ubrania, samochody. Wyniki są często prezentowane z uwzględnieniem lub pominięciem sprzedaży samochodów. Ich wysoka cena dodaje bowiem sporo zmienności do danych. Dowiedz się więcej na temat sprzedaży detalicznej.

Kurs euro coraz niżej

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN zauważymy, ze kurs euro osłabia się względem polskiego złotego niemal nieprzerwanie od minionego piątku. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy nawet ponownego przetestowania rejonu 1.2655.

Weź udział w darmowym webinarze i poznaj
7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

Kurs euro do polskiego złotego
EURPLN Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDonald Trump wprowadzi podatek “America First”, przegra w wyborach przez kobiety i millenialsów – szokujące prognozy Saxo Banku
Następny artykułGPW: Regulacje MAR muszą ulec zmianie, jeżeli giełda ma zachęcać młode firmy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here