Naga MarketsRekordowo długi okres nieprzerwanej ekspansji gospodarczej Polski od czasu upadku komunizmu właśnie dobiega końca. W wyniku poważnego szoku popytowego i podażowego spowodowanego przez pandemię koronawirusa, euro może kosztować nawet 5 zł jeszcze w I połowie 2020 roku, twierdzą ekonomiści z Rabobanku. W środę, 1 kwietnia, kurs pary EURPLN rośnie i ponownie znalazł się powyżej poziomu 4,58 zł.


Zobacz również: Tarcza antykryzysowa: Sejm odrzuca poprawki Senatu. Zmiany w wyborach aktualne!

Działania NBP dobiją złotego?

Aby Polska uniknęła recesji, wymagałoby to bardzo optymistycznego założenia, że ​​działalność gospodarcza stosunkowo szybko wróci do normy. Jednak szanse, że nastąpi to w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy są znikome. W związku z tym w tym roku spodziewamy się 2% spadku PKB – napisano w raporcie.

siedziba NBP Narodowy Bank PolskiPrzypomnijmy, 16 marca Narodowy Bank Polski (NBP) poinformował o uruchomieniu instrumentów, z których do tej pory nie korzystano na rodzimym podwórku polityki pieniężnej. Instytucja rozpoczęła między innymi program luzowania ilościowego (anglojęzyczny skrót QE), operacje repo i uruchomiła kredyt wekslowy dla instytucji finansowych.

Po raz pierwszy w historii NBP użył niekonwencjonalnych narzędzi, aby poradzić sobie z kryzysem gospodarczym. (…) Jesteśmy mocno zaniepokojeni reakcją inwestorów w przypadku, jeśli NBP utrzyma QE dłużej niż to konieczne – dodają eksperci Rabobanku.

Analitycy zauważają, iż para walutowa EURPLN wybiła górą z krótkiej konsolidacji powyżej poziomu 4,50 w ciągu ostatnich kilku sesji. W nadchodzących tygodniach oczekują wzrostu do poziomu 4,80.

EURPLN pozostaje w trendzie wzrostowym z silną strefą wsparcia, która składa się z poprzednich rocznych maksimów w okolicach 4,50-4,54. Aby zanegować scenariusz wzrostowy, wymagałoby to znacznego przebicia poniżej 4,40. Oznaczałoby to również, iż inwestorzy przestali wyceniać scenariusz recesji – dodano.

Prognozujemy, że kurs EURPLN osiągnie szczyt w przedziale 4,80-5,00 jeszcze w pierwszej połowie tego roku, zanim zniesie większość tego ruchu w kolejnych kwartałach – podsumowano.

Kurs pary EURPLN na interwale miesięcznym, tradingviewcom
Kurs pary EURPLN na interwale miesięcznym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Inflacja jest od zawsze i w każdym kraju. Sama w sobie nie jest zła. Ale musiałbyś sobie poczytać, teraz jest na to dużo czasu. Nie sądze, żeby Polacy wykupowali walutę. Nie było ku temu przesłanek. Teraz może i kupują żeby zdywersyfikować oszczędności. Czy będzie po 5zł, tego nikt nie wie. Na razie Unia i USA drukują poteżną ilość gotówki. Tylko oni pompując ją w firmy, nie ma więc tych pieniędzy na rynku, nie zwiększa to znacznie inflacji. U nas za dużo drukowanej kasy idzie bezpośrednio do ludzi, będziemy mieć więc wyższa inflację niż UE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here