Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Polska inflacja CPIPo godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2018 roku. Jak przeczytać możemy w raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4% (wskaźnik cen 100,4), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,7% (wskaźnik cen 101,7).

Polska inflacja CPI
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

Równoczesne poznaliśmy także wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) przeprowadzonego w II kwartale 2018 roku. Wskazują one, że:

  • W porównaniu z II kwartałem 2017 roku nastąpił wzrost populacji pracujących przy jednoczesnym spadku zbiorowości bezrobotnych.
  • Liczba osób biernych zawodowo pozostała na zbliżonym poziomie.
  • Wzrósł wskaźnik zatrudnienia przy jednoczesnym spadku stopy bezrobocia.
  • Zmniejszył się udział długotrwale poszukujących pracy w ogólnej liczbie bezrobotnych.
  • Nieco ponad 38% biernych zawodowo to osoby w wieku produkcyjnym, a najczęściej występującymi przyczynami bierności w tej grupie wieku pozostają: obowiązki rodzinne, nauka i uzupełnianie kwalifikacji, choroba lub niepełnosprawność oraz emerytura.
  • W porównaniu z I kwartałem 2018 roku zaobserwowano wzrost populacji aktywnych zawodowo wynikający ze zwiększenia zbiorowości pracujących.
  • Liczba biernych zawodowo zmniejszyła się.
  • Wskaźnik zatrudnienia wzrósł, a stopa bezrobocia obniżyła się.

Jesienna smuta w gospodarce

W dniu wczorajszym Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało natomiast raport, z którego wynika, iż Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w październiku 2018 roku spadł o blisko 1 punkt w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Ostatni lokalny szczyt wskaźnika odnotowano w styczniu br. i od tego czasu stracił on blisko 6 punktów. Spośród ośmiu składowych WWK, w tym miesiącu pięć sygnalizowało dalsze pogarszanie koniunktury, zaledwie jedna działała w kierunku poprawy koniunktury i dwie nie zmieniły istotnie swej wartości w stosunku do poprzednich miesięcy. W gospodarce utrwala się tendencja do spadku tempa napływu nowych zamówień. Jednocześnie firmy boleśnie odczuwają wzrost kosztów prowadzenia działalności, w szczególności dotyczy to kosztów pracy. Niechęć sektora prywatnego do inwestowania ogranicza konkurencyjność firm na światowych rynkach. To kluczowe czynniki determinujące pogarszającą się koniunkturę w polskiej gospodarce. – czytamy w raporcie.

Na warszawskiej giełdzie pogłębiają się minorowe nastroje. Podstawowy jej wskaźnik WIG zalicza kolejne dna i proces ten trwa niemal od początku roku. Warszawska giełda uległa marginalizacji jako źródło finansowania rozwoju dla wielu notowanych na niej firm, obroty są niskie a z parkietu więcej firm wycofuje się niż wchodzi.

USDPLN w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że w skutek ostatnich wzrostów kurs dotarł do istotnego oporu. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do pojawienia się przynajmniej korekty spadkowej.

Póki co, nie pojawiła się tu jednak żadna większa reakcja podażowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie. Jeżeli zatem obecnie testowana strefa zostanie pokonana, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej aprecjacji.

Aby zainwestować na parach walutowych z PLN, już teraz sprawdź ofertę brokera Naga Markets

Notowania pary walutowej USDPLN


Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDM BOŚ obniża rekomendację dla Santander BP
Następny artykułDecent podsumowuje prace nad swoim projektem zdecentralizowanej platformy dla twórców
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here