Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował szybki szacunek Produktu Krajowego Brutto za pierwszy kwartał 2019 roku. Jak przeczytać możemy w raporcie, w I kwartale 2019 r. PKB wyrównany sezonowo zwiększył się realnie 1,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,6%. PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 4,6% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

W IV kwartale 2018 r. głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego był popyt krajowy, którego wzrost w skali roku wyniósł 4,8%. Szybsze tempo wzrostu niż przeciętnie w gospodarce narodowej zanotowano w przemyśle, budownictwie, transporcie, działalności finansowej i ubezpieczeniowej; słabsze – w handlu i naprawach.

Dynamika realna produktu krajowego brutto (analogiczny okres roku poprzedniego ='' 100, ceny stałe roku poprzedniego) | Źródłu: GUS
Dynamika realna produktu krajowego brutto
(analogiczny okres roku poprzedniego = 100, ceny stałe roku poprzedniego) | Źródłu: GUS

Inflacja konsumencka rośnie najszybciej od stycznia 2011 roku

Równocześnie GUS przedstawił także najnowsze rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 1,1% (przy wzroście cen usług – o 1,6% i towarów – o 0,9%), co jest najwyższą wartością od stycznia 2011 roku, kiedy to inflacja CPI wynosiła 1,18%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych* (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych*
(zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły natomiast o 2,2% (w tym usług – o 3,6% i towarów – o 1,7%), co jest najwyższą wartością od września 2017 roku, kiedy to inflacja CPI również wynosiła 2,2%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych* (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych*
(zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

W kwietniu 2019 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w dalszym ciągu znajdował się jednak w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.)

Przedsiębiorcy tną koszty, konsumenci obawiają się wzrostu cen

W dniu dzisiejszym Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało także najnowsze wyniki Wskaźnika Przyszłej Inflacji (WPI), prognozującego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych. W odróżnieniu do danych GUS dotyczących inflacji CPI, wskaźnik WPI kolejny miesiąc z rzędu się obniżał.

Składowe reprezentujące nastroje konsumentów i producentów na temat spodziewanego kierunku zmian cen podlegały w ostatnim czasie zwiększonym wahaniom. Częściowo wynikało to z zamieszania wokół cen energii. Zapowiedzi ich podwyżek spowodowały gwałtowny wzrost tych oczekiwań na przełomie roku. Odstąpienie od realizacji podwyżek wyzwoliło ograniczenie oczekiwań inflacyjnych przede wszystkim u przedstawicieli firm.
Konsumenci w dalszym ciągu obawiają się że ceny będą rosły szybciej niż dotychczas. Nie bez znaczenia dla ich opinii miały wyższe ceny produktów żywnościowych oraz benzyny, których doświadczyli w ostatnich miesiącach – te kategorie towarów w największym stopniu wpływają na postrzeganie inflacji przez konsumentów.
– czytamy w raporcie.

Spośród siedmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu trzy działały w kierunku nasilenia presji inflacyjnej, zaś cztery w kierunku jej ograniczenia.

USD/PLN odbija się od oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że rynek od dłuższego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym tworząc formację zwyżkującego trójkąta prostokątnego. W wyniku ostatnich wzrostów kurs dotarł do horyzontalnego oporu stanowiącego górne ograniczenie tej formacji, gdzie dziś pojawiła się już reakcja podażowa. Jeżeli zatem poziom ten zostanie trwale odrzucony, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych spadków, dla których realnym zasięgiem wydaje się rejon linii tendencji wzrostowej będącej dolnym ograniczeniem formacji trójkąta.

Strach i chciwość – jak poskromić emocje – zapisz się na webinar

Kurs dolara do polskiego złotego
USDPLN H1

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPolwax notuje 2,48 mln zł straty netto w I kwartale 2019 r.
Następny artykułJaroszek (Doradca.TV): Na GPW brakuje młodych ludzi, wolą kryptowaluty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here