Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że według wstępnych danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych były w marcu 2019 r. wyższe o 0,3% niż w lutym br.

W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego odnotowano natomiast ich wzrost o 1,7%. Oznacza to, że po kilku miesiącach przerwy, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ponownie znalazł się w granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych* (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego)
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych*
(zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

Zaniechanie podwyżek cen energii ograniczyło oczekiwania inflacyjne konsumentów i producentów

Warto także przypomnieć, że już 14 marca br. Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało najnowsze wyniki Wskaźnika Przyszłej Inflacji (WPI), prognozującego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jego wartość obniżyła się o kolejne 0,6 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca.

Systematyczne obniżanie się wartości WPI obserwujemy od sierpnia ubiegłego roku. W ostatnich badaniach zarówno wśród menadżerów przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i wśród konsumentów zdecydowanie zmniejszyły się oczekiwania wzrostu cen. Przyczyniło się do tego odstąpienie od podwyżek cen energii oraz coraz wyraźniejsze sygnały słabnącej koniunktury w Europie, co wzmaga obawy o wielkość popytu zagranicznego i nakazuje powściągliwość w podnoszeniu cen u krajowych wytwórców. Najbliższe miesiące prawdopodobnie upłyną pod znakiem malejącej inflacji, jednak w drugiej połowie roku tendencja ta może ulec odwróceniu. Nadal czynnikami działającymi proinflacyjnie będą rosnące koszty pracy oraz zapowiedzi działań podtrzymujących popyt krajowy, zaś czynnikami podwyższonego ryzyka pozostają światowe ceny surowców oraz kurs złotego, które kształtować będą koszty importu. – czytamy w raporcie.

Spośród siedmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu dwie działały w kierunku nasilenia presji inflacyjnej, dwie pozostały neutralne dla inflacji a trzy działały w kierunku jej ograniczenia.

Sytuacja techniczna na USD/PLN

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że kurs dolara amerykańskiego umacnia się wobec polskiego złotego już od ponad tygodnia. W skutek tych wzrostów rynek pokonał dwa techniczne opory (3,78 PLN i 3,8130 PLN) i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego re-testu pokonanej już jakiś czas temu linii tendencji wzrostowej.

Do handlu na parach walutowych z PLN polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs pary walutowej USDPLN
USDPLN H4

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAkcje CI Games pod ważnym oporem. Spółka ze stratą za ubiegły rok
Następny artykułPonad 12 mln USD zysku netto za 2018 rok. Akcje Asbisu w ciekawym położeniu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here