Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Punktualnie o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dwa raporty makroekonomiczne. Pierwszy z nich przedstawiał wstępny szacunek produktu krajowego brutto (PKB) w II kwartale 2019 r., a drugi szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2019 r.

Z raportu dot. dynamiki wzrostu gospodarczego dowiadujemy się, iż w II kwartale tego roku gospodarka Polski rozwijała się w tempie 4,5%. Oznacza to, że produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2019 r. był realnie wyższy o 4,5% rok do roku, wobec 5,3% raportowanego w analogicznym kwartale 2018 r.

– Rewizja spowodowana jest uwzględnieniem pełniejszych informacji kwartalnych do wstępnego szacunku PKB w stosunku do opublikowanego w dniu 14 sierpnia br. szybkiego szacunku dla II kwartału 2019 r. – czytamy w komunikacie.

PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł natomiast realnie o 0,8% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,2%.

Dynamika realna produktu krajowego brutto
Dynamika realna produktu krajowego brutto |Źródło: GUS

Szybsze tempo wzrostu niż przeciętnie w gospodarce narodowej zanotowano w handlu i naprawach, transporcie, działalności finansowej i ubezpieczeniowej; słabsze – w przemyśle, budownictwie.

Inflacja CPI spowalnia do 2,8%

Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych wskazuje natomiast na niewielkie spowolnienie inflacji konsumenckiej (CPI). Okazuje się bowiem, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,8% (wskaźnik cen 102,8).

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych | Źródło: GUS

Polski złoty osiągnął dno?

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, iż wskutek ostatnich wzrostów, kurs euro dotarł w okolice 4,40 zł, co było najwyższą wyceną wspólnej waluty od początku lipca 2018 r. Warto także zwrócić uwagę, że powyżej tego poziomu euro było po raz ostatni grudniu 2016 r.

Biorąc pod uwagę, że w okolicy tego oporu już wczoraj pojawiła się reakcja podażowa oraz uwzględniając, że dziś spadki również są kontynuowane, niewykluczone, że w najbliższym czasie pojawi się tu przynajmniej korekta spadkowa. W chwili obecnej, za euro zapłacić trzeba nieco ponad 4,38 zł.

Do handlu na parach walutowych z PLN polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs pary walutowej EURPLN
EURPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułUnibep raportuje znaczny spadek przychodów i zysków! Cena akcji mimo to zyskuje
Następny artykułMcAfee Labs: rośnie liczba zagrożeń związanych z kryptowalutami
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here