Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Punktualnie o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,2% (przy wzroście cen towarów – o 0,6% i spadku cen usług – o 0,9%).

W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego odnotowano natomiast ich wzrost o 2,4% (w tym usług – o 3,3% i towarów – o 2,0%). Warto także zaznaczyć, że jest to największy roczny wzrost od listopada 2017 r., kiedy to ceny dóbr i usług knsumpcyjmych rosły w tempie 2,5%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego)
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych
(zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | źródło: GUS

Główny Urząd Statystyczny poinformował także, że w 2019 r., podobnie jak w latach poprzednich, największy udział wydatków w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych mają żywność i napoje bezalkoholowe (24,89%) oraz towary i usługi związane z użytkowaniem mieszkania lub domu i nośniki energii (19,17%)

Ceny rosną – oczekiwania uczestników rynku stabilne

Warto także zwrócić uwagę, że chwilę wcześniej Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało także najnowsze wyniki Wskaźnika Przyszłej Inflacji (WPI), prognozującego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jego wartość pozostała na zbliżonym poziomie w stosunku do notowań sprzed miesiąca.

– Od początku roku kolejne spadki wskaźnika były coraz wolniejsze aby w czerwcu br. całkowicie wyhamować. Obserwowana tendencja może świadczyć o zbliżającym się końcu okresu niskiej inflacji nie przekraczającej celu inflacyjnego RPP. Z drugiej jednak strony zagrożenie spowolnieniem gospodarczym oraz jego wyraźne sygnały płynące od naszych głównych europejskich partnerów handlowych nakazują polskim wytwórcom zachować powściągliwość w podnoszeniu cen – czytamy w raporcie.

Sytuacja techniczna na USD/PLN

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że kurs dolara amerykańskiego umacnia się nieznacznie wobec polskiego złotego już od początku tygodnia. Wzrosty te są jednak o wiele mniej dynamiczne niż ubiegłotygodniowe spadki, co wskazywać może na to, iż są one jedynie korektą. Jeżeli zatem obecnie testowany opór zostanie trwale odrzucony, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się dalszej deprecjacji USD wobec PLN.

Straty – jak je przezwyciężyć i przekuć w sukces zapisz się na bezpłatny webinar

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego
USDPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 14.06.2019
Następny artykułCena złota bije kolejne rekordy, uncja kosztuje 1355$. Co z ceną ropy i srebra?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here