Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Punktualnie o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że według szybkiego szacunku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,3%. Wato zaznaczyć, że rynkowy konsensus przed tą publikacją zakładał wzrost na poziomie jedynie 0,2%.

Optymistyczny wydźwięk tej publikacji wzmagał także fakt, iż w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego odnotowano wzrost aż o 2,6% (przy prognozach na poziomie 2,4%). Warto także zaznaczyć, że jest to największy roczny wzrost od listopada 2012 r., kiedy to ceny dóbr i usług knsumpcyjmych rosły w tempie 2,8%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych* (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego)
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych*
(zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

Popyt krajowy słabnie

Warto także zwrócić uwagę, że chwilę wcześniej Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało także najnowsze wyniki Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury (WWK), informującego z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce. Jego wartość wzrosła w czerwcu 2019 r. zaledwie o 0,3 pkt.

Spośród ośmiu składowych WWK, w tym miesiącu trzy poprawiły się w niewielkim stopniu w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, dwie pozostały na poziomie miesiąca poprzedniego a trzy uległy pogorszeniu.

– Od marca br. wskaźnik wyraźnie obniżał się, wskazując tym samym na pogarszanie się perspektyw rozwojowych. Nie mniej jednak, aktualne wartości wskaźnika nie odbiegają zbytnio od tych sprzed roku. Można więc sądzić, że gospodarka wytraciła swój impet wzrostowy, jednak na razie nie zagraża jej raptowne spowolnienie, zaś perspektywy jej dalszego rozwoju w dużym stopniu zależą od koniunktury w naszym najbliższym otoczeniu, w szczególności od aktywności gospodarki niemieckiej. Jeśli chodzi o czynniki wewnętrzne determinujące rozwój to należy pamiętać, że główną siłą napędową dotychczasowego rozwoju był popyt wewnętrzny. Siła jego stymulowania słabnie wraz ze wzrostem cen, w szczególności cen żywności. – czytamy w raporcie.

Polski złoty coraz silniejszy

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN zauważymy, że polski złoty (PLN) zyskuje wobec euro (EUR). W wyniku tej aprecjacji polskiej waluty, kurs euro osunął się w okolice 4,25 zł, co jest najniższym poziomem od pierwszej połowy sierpnia 2018 r.

Wprowadzenie do inwestowania – zapisz się na bezpłatny webinar

Kurs euro wobec polskiego złotego
EURPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEUR/JPY testuje górne ramię trójkąta – Analiza dla początkujących
Następny artykułQuadrigaCX – tragiczna historia giełdy w pigułce
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here