Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2017 roku.

Jak przeczytać możemy w komunikacie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,2% (w tym usług – o 0,5%, a towarów – o 0,1%) a w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 2,1%.

Źródło: http://stat.gov.pl

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,6%), a także transportu (o 0,7%), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,14 p. proc. i 0,06 p. proc.

Źródło: http://stat.gov.pl

Jednocześnie GUS podał, wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2017 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 2,0% i był wyższy od założonego w ustawie budżetowej o 0,7 p. proc. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2017 r. miały wyższe ceny żywności (o 4,6%), które podwyższyły wskaźnik w tym okresie o 1,01 p. proc.

Nikogo nie zdziwi pewnie fakt, że na przestrzeni 2017 roku najbardziej podrożało masło – o 31%.

Na kilka godzin przed publikacją Głównego Urzędu Statystycznego, Biuro Inwestycji i Cyki Ekonomicznych (BIEC) przedstawiło także wyniki Wskaźnika Przyszłej Inflacji (WPI), prognozującego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wartość wskaźnika w styczniu 2018 r. utrzymał się na poziomie sprzed miesiąca.

Źródło: BIEC

Jak przeczytać możemy w raporcie, pomimo wyhamowania wzrostu wskaźnika, który dominował w ostatnim półroczu, presja inflacyjna w gospodarce nie zmniejsza się. 

W najbliższych miesiącach można spodziewać się nieco słabszego oddziaływania presji popytowej – ze strony konsumentów i nieco zwiększonego oddziaływania presji kosztowej – ze strony przedsiębiorców. Niższa presja popytowa wynikać będzie ze stopniowego umniejszania realnej wartości dochodów gospodarstw domowych wskutek dotychczasowego wzrostu cen, zwłaszcza wzrostu cen żywności. Wyższa presja kosztowa będzie konsekwencją wzrostu kosztów pracy w efekcie obowiązującego od 1 stycznia br. wyższego wynagrodzenia minimalnego oraz braków kadrowych na rynku pracy wymuszających wzrost wynagrodzeń w zawodach, gdzie braki te są największe.
Dodatkową niepewność po stronie kosztów stanowią ceny surowców na światowych rynkach oraz kurs złotego.

PLN najsilniejszy od 2014 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że po raz pierwszy od grudnia 2014 roku za jednego dolara amerykańskiego musimy zapłacić poniżej 3,40 zł. Czyżby w najbliższym czasie czekało nas dalsze umocnienie rodzimej waluty?

USDPLN Weekly


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAnaliza dla początkujących: EURJPY odbija od linii trendu i wraca ponad opór
Następny artykułTrwa wzrostowa passa złota. NBP pozostaje niewzruszony
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here