Rzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.
Po godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2017 roku.
Jak przeczytać możemy w komunikacie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4% (w tym towarów – o 0,6%, przy spadku cen usług – o 0,2%). W ujęciu rok do roku wzrost osiągnął poziom 2,2%. Oba odczyty pokryły się z prognozami analityków.
Jednocześnie GUS podał, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w III kwartale 2017 r. w stosunku do II kwartału 2017 r. wyniósł 99,8 (spadek cen o 0,2%) a w okresie pierwszych trzech kwartałów 2017 roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wyniósł 101,9 (wzrost cen o 1,9%).

W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,5%), odzieży i obuwia (o 2,1%), w zakresie transportu (o 1,0%) oraz mieszkania (o 0,3%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio po 0,11 p. proc. oraz o 0,09 p. proc. i 0,08 p. proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,1%) obniżyły ten wskaźnik o 0,08 p. proc.

Sytuacja na wykresach
EURPLN
Kurs od połowy maja br. porusza się spokojnie na północ. Warto zwrócic uwage, że wzrosty te mieszczą sie w obrębie kanału, z którego dopiero wybicie dołem mogłoby otworzyc drogę do ponownych spadków.

USDPLN
Na ksutek trwajacych od 11 wrzesnia br. wzrostów rynek pokonał linię tendencji spadkowej. Późniejsze wzrosty nie trwały jednak zbyt długo i już kolejnego dnia, w okolicy lokalnego oporu pojawiła się reakcja podażowa. Po kilkudniowej konsolidacji, kurs ponownie wrócił poniżej linii trendu spadkowego.
