Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat w sprawie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2017 roku.

Jak przeczytać możemy w komunikacie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4% (w tym towarów – o 0,6%, przy spadku cen usług – o 0,2%). W ujęciu rok do roku wzrost osiągnął poziom 2,2%. Oba odczyty pokryły się z prognozami analityków.

Jednocześnie GUS podał, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w III kwartale 2017 r. w stosunku do II kwartału 2017 r. wyniósł 99,8 (spadek cen o 0,2%) a w okresie pierwszych trzech kwartałów 2017 roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego wyniósł 101,9 (wzrost cen o 1,9%).

Źródło: http://stat.gov.pl

W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,5%), odzieży i obuwia (o 2,1%), w zakresie transportu (o 1,0%) oraz mieszkania (o 0,3%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio po 0,11 p. proc. oraz o 0,09 p. proc. i 0,08 p. proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,1%) obniżyły ten wskaźnik o 0,08 p. proc.

Źródło: http://stat.gov.pl

Sytuacja na wykresach


EURPLN

Kurs od połowy maja br. porusza się spokojnie na północ. Warto zwrócic uwage, że wzrosty te mieszczą sie w obrębie kanału, z którego dopiero wybicie dołem mogłoby otworzyc drogę do ponownych spadków. 

EURPLN Daily

USDPLN

Na ksutek trwajacych od 11 wrzesnia br. wzrostów rynek pokonał linię tendencji spadkowej. Późniejsze wzrosty nie trwały jednak zbyt długo i już kolejnego dnia, w okolicy lokalnego oporu pojawiła się reakcja podażowa. Po kilkudniowej konsolidacji, kurs ponownie wrócił poniżej linii trendu spadkowego.

USDJPLN Daily


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCredit Suisse namawia do długich pozycji na EUR/USD
Następny artykułSilna paczka danych z USA umacnia dolara
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here