Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Punktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku 2019 r. o 0,2% (przy wzroście cen towarów – o 0,3% i utrzymujących się na tym samym poziomie cenach usług), a w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o 2,5% (przy wzroście cen usług – o 4,8% i towarów – o 1,7%).

Oznacza to, że październiku 2019 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znalazł się na poziomie celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.).

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych
(zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

W październiku br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5%), żywności (o 0,3%) oraz w zakresie mieszkania (o 0,2%). Niższe ceny zaobserwowano natomiast w przypadku transportu (o 0,7%).

Mniejsza presja inflacyjna

Nieco przed raportem GUS, Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało także Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych. W listopadzie 2019 r. odnotowano kolejny, już siódmy spadek wartości tego wskaźnika z rzędu.

– Od wielu miesięcy wskaźnik pokazuję że perspektywa ograniczenia popytu wskutek rysującego się na horyzoncie spowolnienia oddziałuje znacznie silniej na inflację niż czynniki kosztowe decydujące o ostatecznych cenach. Presja kosztowa również uległa w ostatnim czasie osłabieniu, wynagrodzenia rosną zdecydowanie wolniej – co obniża koszty pracy, wykorzystanie mocy produkcyjnych nieco spadło a ceny surowców na światowych rynkach zachowują się stabilnie – czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu jedynie dwie działały w kierunku wzrostu inflacji, pozostałe sześć w umiarkowany sposób oddziaływało w kierunku jej spadku.

Polska gospodarka rozwija się coraz wolniej

Jakby tego było mało, Główny Urząd Statystyczny przedstawił dziś również szybki szacunek produktu krajowego brutto (PKB) za III kwartał 2019 r. Wynika z niego, że PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,0%. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł natomiast realnie o 3,9% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, wobec 5,2% w analogicznym okresie 2018 r.

Dynamika realna produktu krajowego brutto
Dynamika realna produktu krajowego brutto
(analogiczny okres roku poprzedniego = 100, ceny stałe roku poprzedniego) | Źródło: GUS

Kurs złotego słabnie 9 sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że polski złoty osłabia się wobec dolara amerykańskiego już 9 sesję z rzędu. Tak długotrwałej deprecjacji PLN nie obserwowaliśmy od drugiej połowy lipca br.

Weź udział w darmowym kursie inwestowania i zdobądź międzynarodowy certyfikat

Kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego w czwartek, 14 listopada 2019 r.
Kurs dolara amerykańskiego do polskiego złotego w czwartek, 14 listopada 2019 r.

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCD Projekt systematycznie w górę, akcje spółki CDR powyżej 260 zł
Następny artykułWiedźmin Netflixa może powtórzyć sukces produkcji CD Projekt, twierdzi Albert Rokicki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here