Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że według wstępnych danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych były w styczniu 2019 r. wyższe o 0,1% niż w grudniu ub. roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
 Ceny towarów i usług konsumpcyjnych* (zmiana w % do okresu poprzedniego) | Źródło: GUS
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych* (zmiana w % do okresu poprzedniego) | Źródło: GUS

W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,9%. Oznacza to, że już po raz trzeci z rzędu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znalazł się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych* (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych*
(zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego) | Źródło: GUS

Producenci i konsumenci oczekują wzrostu cen

W dniu wczorajszym (czwartek, 14 lutego br.) Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało natomiast najnowsze wyniki Wskaźnika Przyszłej Inflacji (WPI), prognozującego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jego wartość obniżyła się o 0,2 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca.

Tempo spadku wskaźnika w porównaniu z kilkoma poprzednimi miesiącami wyraźnie wyhamowało. Przyczynił się do tego powrót wzmożonych oczekiwań inflacyjnych wyrażanych przez menadżerów przedsiębiorstw i przedstawicieli gospodarstw domowych (obecnie około 73% badanych konsumentów spodziewa się wzrostu cen). Najbliższe miesiące prawdopodobnie upłyną pod znakiem malejącej inflacji, jednak w drugiej połowie roku tendencja ta ulegnie odwróceniu. Nadal czynnikami działającymi proinflacyjnie będą rosnące koszty pracy, czynnikami podwyższonego ryzyka – światowe ceny surowców, kurs złotego i skala spowolnienia gospodarczego w naszym najbliższym otoczeniu. – czytamy w raporcie.

Spośród siedmiu składowych wskaźnika cztery działały w tym miesiącu w kierunku nasilenia presji inflacyjnej a trzy w kierunku jej ograniczenia.

Sytuacja techniczna na EURPLN

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN dostrzec można, że od początku miesiąca a więc od piątku, 1 lutego 2019 roku euro dość dynamicznie zyskiwało na wartości wobec naszej, rodzimej waluty. Aprecjacja ta była tan znaczna, że w ciągu niespełna dwóch tygodni (dokładnie 9 sesji) kurs wzrósł z okolic dolnego ograniczenia konsolidacji aż w rejon jego górnej granicy, gdzie wczoraj pojawiła się pierwsza reakcja podażowa.

Jeżeli zatem opór ten zostanie trwale odrzucony, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty spadkowej. Gdyby tak się stało, realnym zasięgiem dla ewentualnych spadków mogłyby okazać się okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) w rejonie poziomu 4.30 PLN.

Do handlu na parach walutowych z PLN polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs pary walutowej EURPLN
EURPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPolityka FEDu, wątpliwy termin Brexitu, wojna handlowa i kurs EUR/USD – komentują duże banki
Następny artykułKomentarz walutowy – suma wszystkich strachów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here