Naga Marketscommerzbank_logoJuż za godzinę poznamy najnowsze dane GUS na temat sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Polska gospodarka się zmienia i zdaniem analityków Commerzbank, nie są to dobre zmiany. Czy gołębie zdobędą przewagę w RPP i polski bank centralny w końcu obniży stopy procentowe?


Kwietniowe dane z polskiego rynku pracy pozytywnie zaskoczyły. Również wzrost średnich wynagrodzeń o 4,6% r/r wobec prognoz na poziomie 3,8% każe sądzić, że sytuacja polskich pracowników staje się coraz lepsza.

Handluj PLN razem z FxPro – sprawdź jak wąskie mogą być spready

Tym bardziej martwi zatem brak reakcji odczytów CPI na coraz lepsze zarobki Polaków. Nawet usuwając sezonowe zakłócenia, wynagrodzenia w Polsce wzrosły w kwietniu o 4% wobec identycznego okresu rok wcześniej. Coraz lepszą sytuację na rynku pracy podkreśla wciąż widoczne spadki w stopie bezrobocia – przekonują analitycy Commerzbank.

Jedynym wytłumaczeniem jest import deflacji z pozostałych krajów Unii. Z obecnym momentum wzrostowym polskiej gospodarki, analitycy banku nie widzą możliwości szybkiej zmiany w tej kwestii. Być może pogarszające się warunki wzrostu cen przekonają członków Rady Polityki Pieniężnej do bardziej gołębiej postawy? Nadal prognozujemy, że pierwsza obniżka stóp procentowych w nadchodzącym cyklu będzie mieć miejsce w trzecim kwartale tego roku.

EUR/PLN domyka weekendową lukę, która pojawiła się po decyzji agencji Moody's
EUR/PLN domyka weekendową lukę, która pojawiła się po decyzji agencji Moody’s


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here