Naga MarketsWrześniowe badanie koniunktury gospodarczej, prowadzone przez GUS, sygnalizuje niewielką poprawę nastrojów przedsiębiorców. Wciąż jednak przeważają pesymistyczne oceny, świadczące o niepewności w kwestii perspektyw polskiej gospodarki.

  • W budownictwie w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury minus 15, czyli podobnie jak w sierpniu (minus 15,4).
  • W handlu hurtowym w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 4,5 – podobnym jak w sierpniu (minus 4,6).
  • W handlu detalicznym w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 6,5 – wyższym niż przed miesiącem (minus 9,8).

GUS podaje wyniki wrześniowych wskaźników makroekonomicznych

Z wrześniowego badania GUS wynika, że oceny stanu i perspektyw polskiej gospodarki są z punktu widzenia przedsiębiorców mniej pesymistyczne niż w poprzednich miesiącach. Nie oznacza to jednak przełomu w postrzeganiu przyszłej koniunktury, a co za tym idzie, nie zwiastuje raczej korzystnych zmian, dotyczących wzrostu zatrudnienia i płac, a przede wszystkim ożywienia inwestycji firm.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wzrósł we wrześniu z minus 6,6 do minus 6,2 punktu. Poprawa jest więc niewielka, ale wyraźnie ustępuje pesymizm ankietowanych przedsiębiorców, który skrajny poziom osiągał od kwietnia do czerwca. Nieznacznie poprawiają się też nastroje w budownictwie, gdzie wskaźnik koniunktury wzrósł z minus 15,4 do minus 15 punktu. Co ciekawe, poprawa ta nie idzie w parze z danymi ze sfery realnej.

W sierpniu produkcja budowlano-montażowa zdecydowanie rozczarowała, zniżkując o 12,1 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, a w lipcu spadek był równie znaczący i sięgał 10,9 proc. Z dodatkowych badań GUS wynika, że reprezentanci przetwórstwa przemysłowego zakładają na ten rok spadek inwestycji o 3,5 proc.,  w budowlance mają się one obniżyć aż o 17,2 proc., w handlu hurtowym o 10,1 proc., w detalicznym o 16,1 proc., a w firmach transportowych i zajmujących się magazynowaniem o 8,3 proc. Prawdziwego, sięgającego aż 37,8 proc. załamania, spodziewają się przedstawiciele branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Nastroje gospodarcze minimalnie lepsze

Minimalne zmiany nastrojów w porównaniu do poprzedniego miesiąca, miały miejsce handlu hurtowym. Jednak, co interesujące, wyraźną poprawę sygnalizują detaliści. Tu wskaźnik koniunktury wzrósł z minus 9,8 punktu w sierpniu, do minus 6,5 punktu we wrześniu. Dość znaczna poprawa miała też miejsce w transporcie i gospodarce magazynowej, gdzie wskaźnik poszedł w górę z minus 12,7 do minus 8,7 punktu. W gastronomii i zakwaterowaniu nie tylko nie widać poprawy, ale nastroje i oceny przedsiębiorców uległy pogorszeniu.

Wskaźnik koniunktury obniżył się z minus 19,3 do minus 21,2 punktu. Widać więc, że koniec wakacyjnego sezonu, dla wielu regionów bardzo udanego, przyniesie powrót kłopotów, przy czym zdecydowanie większy pesymizm panuje wśród hotelarzy (minus 31,3 punktu) niż w przypadku przedstawicieli gastronomii (minus 12,6 punktu). Zdecydowanie poprawiają się i tak już niezłe nastroje w sektorze informacji i komunikacji, dla którego wskaźnik zwiększył swoją wartość z 5,4 do 9,5 punktu oraz w branży finansów i ubezpieczeń, gdzie zanotowano wzrost z 2,7 do 5,6 punktu.

W przypadku większości sektorów gospodarki we wrześniu nie zanotowano poważniejszych zmian dotyczących obaw o kondycję firm, związanych z konsekwencjami epidemii koronawirusa, choć utrzymujący się wysoki poziom zakażeń, zarówno w Polsce i na świecie, może pogorszyć nastroje przedsiębiorców w kolejnych miesiącachConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here