Naga Markets

Polska gospodarka kurczy się o 8,2% w II kwartale, podaje GUSPotwierdziły się wstępne szacunki GUS, dotyczące polskiej gospodarki. W drugim kwartale PKB spadł o 8,2 proc., Negatywny wpływ miała głównie konsumpcja i inwestycje, skalę recesji łagodził zaś handel zagraniczny.

Polska gospodarka kurczy się zgodnie z planem

Według wstępnego szacunku GUS, który może być jeszcze skorygowany, w drugim kwartale polska gospodarka skurczyła się o 8,2 proc. To największy spadek od czasów ustrojowej transformacji. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienie z jednorazowym, szokiem, spowodowanym konsekwencjami pandemii koronawirusa. Podjęte działania, mające zapobiec zdrowotnej katastrofie, spowodowały spadek popytu krajowego aż o 9,5 proc. Spożycie ogółem obniżyło się o 7,3 proc., a w sektorze gospodarstw domowych spadło o 10,9 proc. O tyle samo zmniejszyły się też nakłady inwestycyjne. Negatywny wpływ na dynamikę PKB popytu krajowego wyniósł aż 9 punktów procentowych, z czego 6,3 punktu to wpływ spożycia gospodarstw domowych, które w czasie poprzednich kryzysów wspierało polską gospodarkę.Inwestycje już wcześniej prezentowały się dość słabo, więc negatywny wpływ ich dalszego obniżania się nie był już tak duży i wyniósł 1,8 punktu procentowego. Podawane już wcześniej dobre dane dotyczące handlu zagranicznego, sugerowały że w tej kwestii możemy się spodziewać pozytywnych informacji. Te oczekiwania uzyskały potwierdzenie. Nadwyżka eksportu nad importem zmniejszyła skalę spadku PKB o 0,8 punktu procentowego. Wartość dodana, czyli wkład do PKB, najbardziej bo aż o 13,1 proc. obniżył się w przemyśle.

Negatywny udział budownictwa wyniósł jedynie 1,6 proc. O ponad 12 proc. zmniejszyła się wartość dodana w handlu, a w transporcie aż o 18,2 proc. Uwagę zwraca, choć nie dziwi, załamanie wyników w sektorze gastronomii i zakwaterowania, sięgające niemal 75 proc.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>NED

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here