Naga MarketsWstępny szacunek GUS pokazuje, że w trzecim kwartale wzrósł o 7,9 proc. w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy, a jednocześnie był niższy niż rok wcześniej o 1,5 proc. To dane nieco lepsze, niż wcześniejszy szybki szacunek i lepsze niż spodziewali się ekonomiści.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, nasz PKB wzrósł w porównaniu do drugiego kwartału o 7,9 proc.

PKB w górę o 7,9%

W odniesieniu do trzeciego kwartału ubiegłego roku był niższy o 1,5 proc., a po wyrównaniu różnic sezonowych, spadek wyniósł 1,8 proc. Analitycy spodziewali się sięgającego 7,7 proc. wzrostu kwartał do kwartału i 1,6 proc. zniżki względem poprzedniego roku. To również dane minimalnie lepsze, niż zawarte w szybkim szacunku GUS z początku miesiąca, które wskazywały odpowiednio na wzrost o 7,7 proc. i spadek o 1,6 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na wyniki trzeciego kwartału negatywnie wpłynął sięgający 3,2 spadek popytu krajowego. Warto przy tym zwrócić uwagę, że spożycie gospodarstw domowych zwiększyło się o symboliczne 0,4 proc., co w porównaniu z wynoszącym 10,8 proc. spadkiem w drugim kwartale, jest informacją umiarkowanie pozytywną. Wiele zależeć będzie od zachowania się konsumentów w ostatnich trzech miesiącach roku.

Nasilenie się epidemii i związanych z tym ograniczeń, każe spodziewać się ponownie spadku wydatków, choć z pewnością nie w tak dużej skali, jak w drugim kwartale. Tylko niewiele lepsza niż poprzednio, była sytuacja w inwestycjach. W trzecim kwartale nakłady na środki trwały były niższe niż przed rokiem o 9 proc., podczas gdy w drugim kwartale spadek sięgał 10,7 proc. Stopa inwestycji obniżyła się z 17,5 do 16 proc.

Negatywny wpływ popytu krajowego na gospodarkę wyniósł minus 3,2 proc., w tym popytu inwestycyjnego minus 1,7 proc. Pozytywny, sięgający 1,7 proc. okazał się wpływ nadwyżki eksportu nad importem.

Najnowsze prognozy są zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami, ale trudno przewidzieć, czy gorsze oczekiwania dotyczące czwartego kwartału, nie zmuszą ekonomistów do ich weryfikacji. Ostatnio Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacował, że nasz PKB w tym roku obniży się o 3,4 proc., a w przyszłym wzrośnie o 2,7 proc. Analitycy mBanku spodziewają się identycznego spadku PKB i jego wzrost o 3 proc. w przyszłym roku.

Wcześniejsze szacunki ekonomistów Narodowego Banku Polskiego zakładały skurczenie się naszej gospodarki w tym roku o 3,5 proc. oraz wzrostu o 3,1 proc. w 2021 r. W opinii MFW, polska gospodarka wciąż wymaga silnego wspomagania, głównie fiskalnego, czyli poprzez wydatki rządowe, także w formie programów pomocowych dla firm.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here