Naga Marketsflaga Polski na tle niebaNa przestrzeni ostatnich dwóch tygodni poznaliśmy serię bardzo dobrych danych makroekonomicznych dot. inflacji konsumenckiej (CPI), inflacji producenckiej (PPI), płac w sektorze korporacyjnym, produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w Polsce. Raporty te wskazują, że rodzima gospodarka zaczyna wychodzić z kryzysu spowodowanego wybuchem pandemii koronawirusa. W związku z tym, ekonomiści Citi Handlowego postanowili zrewidować swoje wcześniejsze projekcje dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Polski w 2021 roku.

  • Inflacja konsumencka wyniosła w marcu br. 3,2 proc. r/r
  • Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu br. aż o 18,9 proc. r/r
  • Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu br. aż o 17,1 proc. r/r

PKB Polski wzrośnie o co najmniej 4,2 proc.

Według ich najnowszych założeń, polska gospodarka wzrośnie w bieżącym roku o co najmniej 4,2 proc. co oznacza wzrost o 0,5 pkt. proc. wobec wcześniejszych projekcji. W 2022 r. wzrost gospodarczy ma być jeszcze szybszy i wynieść ma aż 5,3 proc., choć w tym przypadku oznacza to ujemną rewizje wcześniejszych prognoz o 0,6 pkt. proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ocenie ekonomistów, dane dot. sprzedaży detalicznej, której wartość wzrosła w marcu br. w stosunku do marca 2020 r. aż o 17,1 proc. wskazują, że PKB Polski skurczył się w I kw. br. prawdopodobnie o 1,7 proc. rdr wobec -2,8 proc. w IV kw.

– Biorąc to pod uwagę, a także uwzględniając potencjalny efekt przeniesienia (carry over) szacujemy, że w bieżącym roku wzrost PKB wyniesie co najmniej 4,2 proc., o 0,5 pkt. proc. więcej niż zakładaliśmy do tej pory – wskazali eksperci.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGame Island zapowiada nową grę o enigmatycznym tytule Serum
Następny artykułBitcoin (BTC) spada pod poziom 50 000 USD. Plany podatkowe Bidena miażdżą kryptowaluty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here