Naga Markets

Polska giełda w dół. Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc.Środowa sesja upływa pod znakiem realizacji zysków. Indeks WIG20 traci ponad 2%, w czym największymi niechlubnymi beneficjentami spadków są PGE z wynikiem niemal 5% pod kreską JSW oraz KGHM.W dniu dzisiejszym poznaliśmy kilka dość istotnych danych gospodarczych z naszego kraju.

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc.

Po pierwsze, poznaliśmy dane dot. bezrobocia w naszym kraju w lipcu. Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc., podobnie jak to miało miejsce w czerwcu. Według komunikatu GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 810,2 tys. wobec 818,0 tys. osób w czerwcu. Wynik był zgodny z szacunkami podanymi wcześniej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.Po drugie, nowe zamówienia w przemyśle na eksport w lipcu 2022 r. wzrosły o 28,9% r/r., po wzroście o 20,9% r/r w czerwcu. Istotna jest jednak dynamika miesięczna, która nie prezentuje się już tak korzystnie. Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym w lipcu spadły o 0,6 %., po spadku o 0,2 % w czerwcu.

Po trzecie, sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w lipcu 2022 r. o 31,4% r/r, jednak jej miesięczna dynamika wykazała spadek o 1,7%.

Podsumowując, kolejne sygnały stopniowego spowolnienia polskiej gospodarki widoczne są po syntetycznym wskaźniku koniunktury dla Polski, który wyniósł w sierpniu 91,6 wobec 92,2 w lipcu oraz 101,9 w sierpniu zeszłego roku.

Powyższe odczyty danych gospodarczych mogą co prawda stanowić jedynie odosobnione przypadki, niemniej jednak w obliczu słabnącego wzrostu PKB, ujemnej jego dynamiki za Q2’22 oraz słabych prognoz na Q3’22 zdaje się, że należy powoli zacząć szykować się na skutki nieuchronnie zbliżającego się spowolnienia gospodarczego. Komentując – pół żartem pół serio – zachęty premiera do ocieplania przez Polaków swoich domów na zimę w celu zapobieżenia ewentualnym skutkom szantażu energetycznego ze strony Rosji, można powiedzieć, że już widać na horyzoncie pierwsze oznaki nadchodzącej “zimy” w kontekście gospodarczym. A (utrzymując się w klimacie nieco wisielczego humoru) każdy fan Gry o Tron wie, co nadejście zimy finalnie oznaczało.

Autor: Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji, XTB.

Zobacz również:

XTB

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: theppro co to jest | biomed giełda | dow j | pko akcje kupno | cyfrowy polsat akcje wykres | czy akcje pge pójdą w górę 2020 | kurs ethereumŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułWall Street: tygodniowe spadki zapasów ropy
Następny artykułPGE miała wstępnie ok. 2 266 mln zł zysku netto w II kw. 2022 r.
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here