Naga Marketsflaga Polski na tle niebaBerlińska agencja ratingowa Scope Ratings, która specjalizuje się w analizie i ratingach  instytucji finansowych, przedsiębiorstw, finansowania strukturyzowanego, finansowania projektów i finansów publicznych zaktualizowała swoje prognozy dot. wzrostu gospodarczego Polski. 


Polska gospodarka będzie rozwijać się wolniej niż pierwotnie zakładano

W swoim najnowszym raporcie agencja Scope Ratings wskazuje, że wzrost gospodarczy Polski prawdopodobnie spowolni w 2019 r. do 4%, a następnie do 3,5% w 2020 r. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w roku 2018 odnotowano wzrost PKB na poziomie 5,1% a na 2020 r. pierwotnie zakładano 3,9%.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Scope Rating nie jest jedyną instytucją, która na przestrzeni ostatnich dni obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego Polski. Podobne decyzję podjęły również Narodowy Bank Polski oraz Komisja Europejska.

Zobacz także: NBP tnie prognozę PKB do 3,3%

Na początku listopada br. Scope potwierdził długoterminowy rating w walucie obcej i lokalnej na poziomie A+ z perspektywą stabilną z uwagi na silny wzrost ekonomiczny, wiarygodne ramy w polityce fiskalnej i monetarnej, adekwatne zabezpieczenia zewnętrzne i silny system bankowy.

– Oczekiwana zmiana tempa wzrostu polskiej gospodarki wobec długotrwałego trendu – PKB rosło o 3,5% średniorocznie pomiędzy 2009-2018 – odzwierciedla ograniczenia możliwości gospodarki, zbliżanie się do standardów życia zachodnich krajów UE wraz ze spadającym popytem ze strony głównych partnerów handlowych, który tylko powoli filtruje polską gospodarkę – powiedział analityk Scope Ratings Jakob Suwalski, cytowany w komunikacie.

Polska korzysta na transferze oszczędności zewnętrznych

Agencja podkreśliła, że w porównaniu do innych krajów regionu CEE narodowe oszczędności oraz poziom inwestycji prywatnych jest niższy.

– Niska stopa oszczędności odzwierciedla niską stopę inwestycji polskiego sektora instytucji niefinansowych, które są zdominowane tendencjami pracochłonnymi bardziej niż kapitałochłonnymi oraz firmami z sektora MŚP – czytamy dalej.

– Pomimo niskich krajowych oszczędności, Polska korzysta na transferze oszczędności zewnętrznych i pozostanie atrakcyjnym miejscem do inwestycji dla prywatnego kapitału zagranicznego z uwagi na rozmiar wewnętrznego rynku, wykwalifikowanej siły roboczej, geografii i rządowych zachęt dla BIZ – ocenił Suwalski.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDonald Trump stał się zakładnikiem „lobby” z Wall Street?
Następny artykułCo zrobi Fed, EBC, BoE i NBP? Politykę banków centralnych ocenia Marcin Kiepas [Tickmill]
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here