Naga MarketsMoneta Bitcoina tocząca się po marmurzeChoć do tej pory Bitcoin nie zawojował świata gospodarki realnej, a próby jego powszechnego wykorzystania jak na razie spełzły na niczym. Mimo to technologia leżąca u podstaw BTC – łańcuch bloków – już teraz nazywana jest przełomową. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej i Polskiej Akademii Nauk dochodzą jednak do wniosku, że Bitcoin powoli staje się rynkiem dojrzałym, a przez to – bardziej podatnym na masową adopcję. 


Podczas gdy na wczesny rynek miały wpływ nieprawidłowości specyficzne dla systemu, okazało się, że w miesiącach poprzedzających kwiecień 2018 r. wszystkie wskaźniki statystyczne wskazują na fazę dojrzewania. Można znać, że rynek bitcoinów, a także inne kryptowaluty, mają potencjał by stać się regularnym rynkiem – przekonują zaangażowani w badania naukowcy. Całe badanie, którego anlgojęzyczny tytuł brzmi Bitcoin market route to maturity? Evidence from return fluctuations, temporal correlations and multiscaling effects featured można przeczytać w tym miejscu.

Nie do odróżnienia od dojrzałych rynków

Matematyka stojąca za całym badaniem jest naprawdę skomplikowana. Jednak uczeni próbują wytłumaczyć tok swojej pracy w sposób zrozumiały nawet dla osób nie cierpiących matematyki.

W badaniu wzięto pod uwagę dane minutowe od 2012 roku i na ich podstawie zmierzono rozkład stóp zwrotu, autokorelację zmienności czy efekty skalowalności. Wyniki porównano z wartościami jakimi cechują się tradycyjne rynki rozwinięte. Efekty wyliczeń przedstawiono również w formie graficznej:

źródło: https://arxiv.org

Od góry zaprezentowano:

  • Logarytm ceny Bitcoina w dolarach
  • Wolumen wymiany wyrażonej w Bitcoinach
  • Wolumen wymiany wyrażonej w dolarach
  • Liczbę kolejno następujących po sobie interwałów minutowych z zerowym wolumenem

Wnioskiem płynącym z powyższego wykresu jest to, że wraz z wzrostem wolumenu wyrażonego w dolarach, cena w lepszy sposób odzwierciedla wartość prawdziwą kryptowaluty.

Czy zatem jesteśmy blisko końca spadków? Na to pytanie badanie nie odpowiada, lecz badacze wskazują, że im bardziej dojrzały jest rynek Bitcoina, tym lepiej działać na nim będą narzędzia z powodzeniem używane na rynku surowców, walut czy akcji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here