Naga Marketssztabki złotaWrzesień 2011 roku to niezwykle pamiętna data dla wszystkich osób inwestujących wówczas na rynku złota. To właśnie wtedy cena tego szlachetnego kruszcu ustanowiła swoje historyczne maksima. Od tego czasu jego wartość rynkowa spadła o 45,53% z 1921 USD do 1046 USD raportowanych pod koniec listopada 2015 r. Na przestrzeni ostatnich 192 tygodni (od listopada 2015 r.) cena złota wzrosła natomiast o niemal 47% odrabiając blisko 490 USD z wcześniejszych, 875-dolarowych spadków. 


Cena złota zmierza w kierunku 1550 USD

Spoglądając na notowania złota zauważymy, że wskutek ostatnich wzrostów jego cena przekroczyła barierę 1500 USD i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania rejonu 1550 USD. Jest to poziom, który jako opór testowany był już na przełomie maja i czerwca 2011 roku, a jako wsparcie we wrześniu i grudniu 2011 r. oraz maju i czerwcu 2012 r.

Cena złota powyżej 1500 USD
Cena złota powyżej 1500 USD

Warto jednak zwrócić uwagę, że od obecnego poziomu, do pamiętnych, historycznych szczytów z września 2011 roku brakuje jeszcze ponad 400 USD. Oznacza to, że aby cena złota mogła zrównać się z tamtymi poziomami, notowania tego kruszcu musiałyby wzrosnąć jeszcze o niemal 27%.

Złoto najdroższe w historii

Zgoła odmiennie wygląda natomiast obecna sytuacja na notowaniach złota wycenianego w naszej, rodzimej walucie. Spoglądając na wykres XAU/PLN zauważymy bowiem, że złoto wyceniane w PLN jest obecnie najdroższe w historii. W chwili pisania tego artykułu za jedną uncję trojańską złota zapłacić trzeba ponad 5915 zł.

Cena złota najwyżej w historii
Cena złota najwyżej w historii

NBP 21. największym posiadaczem złota na świecie

Biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty cen złota dojść można do wniosku, że Narodowy Bank Polski zrobił niezwykle korzystny interes z niedawnych zakupów kruszcu. W latach 2018-2019 NBP zwiększył bowiem zasoby złota o 125,7 ton i obecnie wynoszą one 228,6 ton. Zakup złota pozwolił zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie. Obecnie, instytucja kierowana przez prof. Adama Glapińskiego jest 21. największym jego posiadaczem na świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułXTB przygotował portal edukacyjny dla Klienta Doświadczonego. Przejdź kurs i uzyskaj dźwignię 100:1
Następny artykułKurs franka (CHFPLN) nie pokona trwale 4 zł. Twierdzi dyrektor Noble Securities
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here