Naga MarketsTalerze satelitarne Cyfrowy PolsatCyfrowy Polsat zamierza zakupić 21,95 proc. akcji Asseco Poland po 65 złotych za sztukę, brzmiała najważniejsza informacja środowej sesji na polskim parkiecie giełdowym. W tym samym czasie trwające cztery dni z rzędu wzrosty na GPW zostały przerwane w środę, gdy indeks WIG20 stracił 0,02 proc. Środowa sesja przyniosła przerwę we wzrostach nie tylko przy Książęcej, ale również na wykresie S&P500. Główny indeks amerykańskiego parkietu stracił wczoraj 0,04%. Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Comparic24.tv oraz broker XM. 


Cyfrowy Polsat traci po informacji o chęci przejęcia Asseco Poland

Spadki WIG20 okazały się co prawda kosmetyczne, ale statystyczna przewaga byków została naruszona. Podkreśla to również fakt, że w trakcie wczorajszej sesji skala spadków na polskich blue chipach sięgała nawet jednego procenta. Zielono nadal na indeksach mWIG40 oraz sWIG80 które zyskały kolejno 0,4 oraz 0,3 proc. W efekcie tego indeks szerokiego rynku WIG zakończył środową sesją 0,1 proc. pod kreską.

Przypatrując się składowym WIG20 nie trudno zwrócić uwagę na akcje CD Projektu, które drożały w trakcie wczorajszej sesji o ponad 2 procent, prawdopodobnie w reakcji na medialny szum wokół zbliżającej się premiery serialu Wiedźmin produkcji amerykańskiego Netflixa. Wzrosty rzędu 1,3 proc. odnotowały również PZU oraz Cyfrowy Polsat. Ten pierwszy odnotował wczoraj największe obroty – rzędu 134 mln złotych. Ten drugi poinformował natomiast o chęci przejęcia niemal 22 proc. akcji Asseco Poland.

To właśnie ta informacja była wczoraj jedną z najgłośniejszych na polskim parkiecie. Cyfrowy Polsat zamierza zakupić 21,95 proc. akcji po 65 złotych za sztukę. Spółki nie planują połączenia i będą nadal działać autonomicznie, ale dzięki przejęciu przeszło jednej piątej udziałów Cyfrowy Polsat liczy na stworzenie wspólnej oferty usług telekomunikacyjnych i informatycznych.

Nabycie akcji Asseco zostanie sfinansowane ze środków własnych Cyfrowego Polsatu lub środków dostępnych w ramach zadłużenia finansowego. Przy założeniu objęcia całego pakietu akcji wartość transakcji wyniesie około 1,18 mld zł. “Efekty jakie możemy wspólnie osiągnąć, dają nam jeszcze większe perspektywy rozwoju na szybko rosnących rynkach telekomunikacyjnym i informatycznym. Współpracując, możemy działać jako największa grupa technologiczna i dostarczać najbardziej innowacyjne rozwiązania dla naszych klientów” – powiedział Adam Góral, prezes i główny akcjonariusz Asseco Poland cytowany w komunikacie prasowym Cyfrowego Polsatu.

Spadki widoczne również za oceanem – traci S&P 500

Środowa sesja przyniosła przerwę we wzrostach nie tylko przy Książęcej, ale również na wykresie S&P500. Główny indeks amerykańskiego parkietu stracił wczoraj 0,04%. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,10 proc. i wyniósł 28.239,28 pkt. S&P 500 stracił 0,04 proc. i wyniósł 3.191,14 pkt Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,05 proc., do 8.827,74 pkt.

Z fundamentalnego punktu widzenia spadki tłumaczone są rosnącą niepewnością wokół wstępnej umowy handlowej z Chinami. Agencja Bloomberga poinformowała wczoraj, że Pekin w celu osiągnięcia wymaganego poziomu zakupów amerykańskich produktów rolnych zamierza zdjąć obowiązujące cła na import alkoholu etylowego i zwiększyć jego import z USA.

Uwaga inwestorów zwraca się również w kierunku Izby Reprezentantów, która w środę przegłosowała w środę artykuły impeachmentu prezydenta Stanów  Zjednoczonych. Donald Trump został postawiony więc w stan oskarżenia, a o jego odsunięciu od urzędu zdecyduje Senat. Potrzeba do tego 67 głosów w 100-osobowej izbie wyższej. Przewagę (53 senatorów) ma w niej ugrupowanie prezydenta – Partia Republikańska. Dlatego też szansa na pozbawienie Trumpa urzędu jest minimalna.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker XM posiadający licencje CySEC, ASIC i FCA. Rozpocznij handel już od 5 dolarów i dołącz do ponad milionowej bazy klientów XM:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA XM I ZAŁÓŻ KONTOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here