Naga Markets

Północnokoreańscy hakerzy ukradli w 2021 roku BTC i ETH o łącznej wartości 400 milionów dolarówPółnocnokoreańscy cyberprzestępcy przeprowadzili w zeszłym roku co najmniej siedem ataków na platformy kryptowalutowe. Ataki te, według firmy Chainalysis zajmującej się analizą blockchain, przyniosły prawie 400 milionów dolarów straty.

Północnokoreańscy hakerzy atakują platformy kryptowalutowe

W 2020 roku miały miejsce tylko cztery włamania na rynku krypo mające miejsce w Korei Północnej – w porównaniu do siedmiu w 2021 roku. Według Chainlaysis, wartość szkód po tych włamaniach wzrosła o ponad 40% między 2020 a 2021 rokiem. Warto jednak zauważyć, że cena BTC wzrosła w tym samym czasie o 303%, z kolei cena ETH – o 472%.Według danych, bitcoin stanowi obecnie mniej niż jedną czwartą skradzionych przez Koreę Północną kryptowalut. W przeciwieństwie do BTC, ethereum stanowi zdecydowaną większość skradzionych funduszy – w sumie aż 58% skradzionych kryptowalut to ETH.

Gdy Korea Północna uzyskała opiekę nad krypotwalutowymi funduszami, hakerzy rozpoczęli staranny proces prania, w celu ukrycia i spieniężenia cyfrowych monet – napisał zespół Chainalysis na swoim blogu.

Według Chainalysis, cała procedura rozpoczyna się od wymiany opartych na sieci Ethereum tokenów ERC-20 i innych kryptowalut za pośrednictwem zdecentralizowanej giełdy. Ethereum jest następnie umieszczane przez tak zwany mikser, który Chainalysis opisał jako “narzędzia programowe, które łączą i kodują kryptowaluty z tysięcy adresów.” Środki te są następnie wymieniane na bitcoiny, później mieszane po raz drugi i na koniec konsolidowane w nowym portfelu.

„Wymieszany” w ten sposób bitcoin jest następnie wysyłany na adresy depozytowe na giełdach, gdzie kryptowaluta może zostać wymieniona na gotówkę – jest to możliwe praktycznie na każdej giełdzie na azjatyckim kontynencie.

Strategia ta jest bardzo popularna zwłaszcza na terenie Korei Północnej – według danych, w 2021 roku ponad 65% skradzionych funduszy z rynku krypowalut zostało wypranych za pomocą mikserów. W 2020 i 2019 roku liczba ta wynosiła odpowiednio tylko 42% i 21%.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w 2021 r. było włamanie 19 sierpnia do Liquid.com, giełdy kryptowalutowej, na której aż 67 różnych tokenów ERC-20, a także kilka bitcoinów i ethereum, zostało przeniesionych na adresy kontrolowane przez podmioty powiązane z Koreą Północną.

XTB

Lazarus Group

Lazarus Group, grupa kierowana przez główną północnokoreańską agencję wywiadowczą Reconnaissance General Bureau, jest najważniejszą wspieraną przez państwo grupą cyberprzestępców, jaką dysponuje Korea Północna.

Grupa zyskała rozgłos po przeprowadzeniu przez Koreę Północną cyberataków WannaCry i Sony Pictures.

Od 2018 roku grupa kradła i prała ogromne sumy każdego roku. Zwykle przekraczały one 200 milionów dolarów – napisał Chainalysis.

Lazarus Group obrała sobie również za cel KuCoin, popularną giełdę kryptowalut, z której skradła sumę wynoszącą łącznie 250 milionów dolarów.

W CFD na kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading.

ZACZNIJ INWESTOWANIE

72% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.

Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Badania Chainalysis wykazały również, że warta 170 milionów dolarów skradziona przez Koreę Północną kryptowaluta pochodzi z 49 oddzielnych włamań, które miały miejsce w latach 2017-2021.

Co dalej?

Ogromna ilość wypranych funduszy przez Koreę Północną skłoniła Chainlaysis do opisania kraju jako „narodu, który wspiera przestępczość związaną z kryptowalutami na masową skalę”.

Co więcej, firma zajmująca się analizą blockchain posunęła się do stwierdzenia, że rząd Korei Północnej – za pośrednictwem Lazarus Group lub innych organizacji – “ugruntował się jako zaawansowane trwałe zagrożenie dla branży kryptowalutowej w 2021 roku”.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here