Naga Markets

Polkadot przez wielu określana jest jako kryptowaluta nowej generacji czy “Ethereum Killer”. Ambitne podejście twórców i unikatowy sposób rozwiązania problemów, z którymi mierzy się branża krypto, zasługują na uznanie. Wielu rynkowych guru wróży Polkadot i jej kryptowalucie DOT świetlaną przyszłość. W tym artykule opiszemy pokrótce ten wyjątkowy projekt.

  • Twórcami Polkadot są Gavin Wood, jeden ze współzałożycieli Ethereum i jego były CTO, a także Peter Czaban i Robert Habermeier
  • Projekt ujrzał światło dzienne w 2016 roku
  • Wiele osób w branży krypto nazywa Polkadot “Ethereum Killerem”

Czym jest Polkadot?

Polkadot to popularny projekt sieci opartej na połączeniu wielu wyspecjalizowanych blockchainów w jedną zunifikowaną sieć. W skrócie, jest to “blockchain dla blockchainów” lub inaczej “multichain”.

Polkadot to rozbudowany projekt o unikatowej strukturze, który stara się rozwiązać najważniejsze problemy z jakimi mierzą się twórcy kryptowalut. Obecnie są to decentralizacja, szybkość i bezpieczeństwo.

Większość sieci wymaga pewnego rodzaju kompromisu: możliwe jest wybranie dwóch z trzech wspomnianych opcji. W świecie krypto jest to problem nazywany trylematem blockchainu (blockchain trilemma). 

Wszystkie sieci blockchain są efektem rezygnacji z pewnych funkcjonalności w celu maksymalizowania korzyści z innych cech. Idea stojąca za Polkadot stara się rozwiązać ten problem.

Obecnie, sieci blockchain są w większości odizolowane od siebie, a przepływ informacji między projektami w gruncie rzeczy nie istnieje. Odseparowanie różnych projektów sieci jest jednym z kluczowych czynników stojących na przeszkodzie do szerokiej adopcji technologii blockchain. Ponownie, Polkadot stara się rozwiązać ten problem.

Polkadot: wiele blockchainów w jednej sieci

Polkadot umożliwia przeniesienie aktywów pomiędzy różnymi blockchainami znajdującymi się w jednej sieci opartej na centralnym łańcuchu nazwanym Relay Chain, który wspiera działanie wielu podsieci jednocześnie, zwanych Parachainami. Architektura systemu Polkadot składa się z wielu segmentów nazwanych shardami, które umożliwiają obsługę transakcji w sposób równoległy, a nie sekwencyjny jak w przypadku blockchainów starych generacji, np. bitcoina.

Konstrukcja oparta o interoperacyjność i kompatybilność poszczególnych chainów daje możliwość wymiany informacji pomiędzy różnymi aplikacjami. Zatem nie tylko tokeny, ale także różnego rodzaju dane mogą być przesyłane między blockchainami wchodzącymi w skład sieci.

XTB

Dzięki oparciu systemu na shardingu, czyli na wielu podsieciach, możliwe jest usprawnianie technologii w nowe funkcjonalności bez konieczności wpływania na stabilność całej sieci Polkadot. Umożliwia to niezwykłą skalowalność projektu. Co więcej, sieć jest kompatybilna z istniejącymi już platformami, jak np. Ethereum, co sprawia, że z punktu widzenia developera nie jest konieczne wybieranie jednej konkretnej odizolowanej sieci.

Ekosystem Polkadot, źródło: www.pininterest.com

W tym momencie istnieje już około 100 parachainów podłączonych do Relay Chain, co przekłada się na niespotykaną skalowalność i szybkość. W pełni sprawny system będzie w stanie obsłużyć nawet milion transakcji na sekundę. Jednocześnie pozostanie on zdecentralizowany. Czyżby oznaczałoby to koniec trylematu blockchaina?

Polkadot nie porzuca “starszych” projektów kryptowalutowych. Nawet Bitcoin czy Ethereum mogłyby dołączyć do sieci Polkadot z wykorzystaniem pewnego rodzaju mostów (ang. bridges). To rozwiązuje wspomniany wcześniej problem izolacji sieci blockchain.

Koszty transakcyjne ograniczane są w prosty sposób. Tak naprawdę istnieje tylko jeden chain odpowiedzialny za działanie sieci: Relay Chain.

Szczegółowy opis projektu Polkadot oraz tego jak działa można znaleźć oglądając poniższy materiał wideo.

DOT, kryptowaluta sieci Polkadot

Polkadot posiada swoją kryptowalutę DOT. Obecnie, w rankingu największych krypto pod względem kapitalizacji plasuje się ona w ścisłej czołówce największych 20 kryptowalut pod względem kapitalizacji. Projekt zebrał ok około 140 milionów dolarów, sprzedając swój token DOT podczas ICO w 2017 roku. W latach 2019 i 2020 miały miejsce dwie prywatne oferty sprzedaży, w ramach których pozyskano  kolejne 100 mln USD.

Obrót tokenami DOT stał się możliwy od sierpnia 2020 roku Polkadot zaczął umożliwiać inwestorom obrót pozostałymi tokenami od sierpnia 2020 roku. Od tego czasu DOT został umieszczony na ponad kilkudziesięciu  giełdach, wtedy nastąpiła też 100-krotna redominacja tokena (podział tokenów dostępnych w obiegu przez 100)

DOT oprócz funkcji finansowych posiada jeszcze 3 inne zastosowania: zarządzanie, stakowanie i bonding.

Co czeka Polkadot?

Środowisko kryptowalutowe wiąże sporo nadziei z Polkadot. To bardzo ambitny projekt mający na celu transformację struktury sieci blockchain. Wielu ekspertów postrzega to rozwiązanie jako rewolucyjne i spodziewa się, że pewna forma tej architektury całkowicie odmieni świat kryptowalut.

Konkurencja jest jednak duża. Mimo tego, Polkadot ma kilka zalet, m.in. możliwość skalowania, duży zakres bezpieczeństwa i spore bezpieczeństwo transakcji. Za projektem stoi także doświadczony zespół developerów z Gavinem Woodem, byłym CTO Ethereum na czele.

Nie brak jednak wad. Choć rewolucyjny, to jest to jednak dość skomplikowany projekt, co może być przeszkodą dla wielu developerów chcących dodać swój blockchain do sieci Polkadot.

Pomimo tych niedociągnięć, projekt cieszy się rosnącą popularnością. Ponad 100 projektów zdecydowało się na wykorzystanie mechanizmów opartych na Polkadot, wśrod nich miedzy innymi: Kilt, Acala, Edgeware, Katal czy Polymath.

Podstawowe informacje o Polkadot:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCookie3 wesprze rozwój platformy Zetly!
Następny artykułBitcoin zdołał utrzymać się powyżej wsparcia linii trendu. Podsumowanie tygodnia Bitpanda
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here