Naga MarketsWedług analityków Natixis, nowa polityka gospodarcza prowadzona w Stanach Zjednoczonych może zmniejszyć rolę dolara jako waluty rezerwowej, prowadząc do jego znacznej deprecjacji. W konsekwencji może nastąpić również wzrost długoterminowych stóp procentowych, co wywoła spadki na Wall Street, szczególnie w przypadku akcji spółek technologicznych. Indeks dolara (DXY) odbił w minionym tygodniu od minimów broniąc się przed dalszą przeceną.

  • Stany Zjednoczone staną w obliczu poważnego kryzysu w przypadku, gdy dolar straci status waluty rezerwowej
  • Status dolara umożliwia USA utrzymanie stałego deficytu fiskalnego i deficytu zewnętrznego
  • Dolar jest walutą rezerwową dla wszystkich rodzajów aktywów finansowych USA

Nowa polityka gospodarcza USA zmniejsza rolę dolara – Natixis

Dolar pozostaje dominującą międzynarodową walutą rezerwową, jednak gdyby ten status zniknął, Stany Zjednoczone staną w obliczu poważnego kryzysu. Powodem jest to, że status dolara umożliwia USA utrzymanie stałego deficytu fiskalnego i deficytu zewnętrznego oraz jego bezproblemowe finansowanie przy bardzo niskiej stopie procentowej.

Należy również zwrócić uwagę, że atrakcyjność Stanów Zjednoczonych dla inwestorów nierezydentów dotyczy nie tylko amerykańskich obligacji skarbowych i obligacji korporacyjnych, ale także akcji. Można zatem powiedzieć, że dolar jest walutą rezerwową dla wszystkich rodzajów aktywów finansowych – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów spadek znaczenia dolara jako międzynarodowej waluty rezerwowej może wynikać z polityki gospodarczej w USA, która zniechęca inwestorów zagranicznych do lokowania kapitału w amerykańskie obligacje i akcje.

Polityka fiskalna rządu USA i monetarna Fedu pogłębia niedobór oszczędności w stosunku do inwestycji tj. wzrost wydatków socjalnych i niefinansowanych inwestycji publicznych, utrzymywanie bardzo niskich stóp procentowych, a tym samym zniechęcanie do oszczędzania, w efekcie przyspieszając wzrost zadłużenia zewnętrznego USA – podsumowano.

Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs dolara spadnie, a złoty zyska, jeżeli wybory w USA wygra Joe Biden
Następny artykułKopał nielegalnie ETH na… lotnisku
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here