Naga MarketsPolityka pieniężna NBP powinna być silnie ofensywna i odważna - uważa członek RPP
Eryk Łon, RPP

W ostatnich tygodniach amerykańskie indeksy giełdowe biły kolejne rekordy, pomimo słabej kondycji gospodarki USA. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że jest to zasługa łagodnej polityki monetarnej amerykańskiego banku centralnego.

  • Eryk Łon uważa, że obecna sytuacja ukazuje zalety pozostania przy walucie narodowej.
  • Według eksperta, rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji jest wyższa, dzięki zdecydowanej reakcji FEDu.
  • Członek RPP ocenia, że PMI amerykańskiego sektora usług może przekroczyć 50 punktów.

Nadzieje w stosunku do amerykańskiej gospodarki

Według ekonomisty, historyczne maksimum S&P 500 z 18 sierpnia pokazuje, że inwestorzy coraz silniej wierzą w odbicie amerykańskiej gospodarki.

Jestem głęboko przekonany, że uzyskanie historycznego maksimum przez indeks giełdowy S&P 500 było także skutkiem aktywnej działalności amerykańskiego banku centralnego, który kilkukrotnie obniżył stopy procentowe. W tej sytuacji można oczekiwać, iż z gospodarki amerykańskiej powinny płynąć coraz bardziej pomyślne informacje. – twierdzi Łon.

Eryk Łon twierdzi, że wskaźnik PMI dla amerykańskiego sektora usług, który tworzy około 80% PKB Stanów Zjednoczonych, może przekroczyć w najbliższym czasie 50 punktów.

Zobacz również: Rząd zajmie się projektem konfiskaty prewencyjnej, pomimo sprzeciwu przedsiębiorców

Ekspert zwraca także uwagę na fakt, że bardzo ważną rolę w kształtowaniu polityki monetarnej na całym świecie grają obecnie instrumenty standardowe. Według przytaczanych przez niego danych, aż 179 banków centralnych obniżyło stopy procentowe w 2020 roku, co pozwoliło im powstrzymać aprecjację swoich walut.

Amerykańskie obligacje

Ekonomista tłumaczy również co mówi nam rentowność amerykańskich obligacji i jak Rezerwa Federalna może wpływać na jej zmianę.

W tym kontekście można zwrócić uwagę na poziom różnicy między rentownością 3-miesięcznych weksli skarbowych a rentownością 10-letnich obligacji rządu USA. Zazwyczaj wyższa jest rentowność obligacji 10-letnich. Jeśli dzieje się odwrotnie to sytuacja staje się niepokojąca. Tak było też w roku poprzednim. (…) Mówiąc ogólnie jeśli wyższa jest rentowność obligacji 10-letnich to uczestnicy rynku finansowego przewidują, iż w przyszłości gospodarka amerykańska będzie się dobrze rozwijać, jeśli natomiast wyższa jest rentowność 3-miesięcznych weksli skarbowych to uczestnicy rynku finansowego obawiają się nadejścia recesji. (…) Dzięki agresywnym obniżkom stóp procentowych dokonanym w tym roku udało się doprowadzić do tego, że rentowność obligacji 10-letnich znów jest wyższa. – tłumaczy Eryk Łon.

Członek RPP podkreśla, że jest zwolennikiem pozostania przy niskich stopach procentowych. Jego zdaniem będą one korzystne dla polskiej gospodarki, ponieważ doprowadzą one do zwiększenia nakładów inwestycyjnych, zmniejszenia bezrobocia i niższych kosztów kredytów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here