Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC

Brytyjski dziennik Financial Times opublikował artykuł, z którego wynika, iż według wewnętrznych modeli Europejskiego Banku Centralnego (EBC), inflacja osiągnie poziom 2 proc. wcześniej niż oczekują tego rynki. Decydenci EBC nie tylko jednak nie potwierdzili tych informacji, lecz również je zanegowali.

EBC podniesie stopy proc. już pod koniec 2023 r.?

Artykuł Financial Times sugeruje, że analizy EBC wskazują na osiągnięcie celu inflacyjnego w wysokości 2 proc. w 2025 roku, co oznaczałoby możliwość podwyżki stóp procentowych przez bank centralny strefy euro być może już pod koniec 2023 lub 2024 roku.Ekonomiści Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), jednej z największych grup finansowo-bankowych na świecie uważają za zaskakujące, że EBC poczuł się zmuszony odrzucić tę informację.

Dostrzegają oni przy tym, że spojrzenie na rynek swap’ów indeksowanych stopą overnight (ang. overnight index swap; OIS), będący rynkiem terminowym stóp procentowych, którego przedmiotem transakcji jest terminowy kontrakt polegający na wymianie płatności odsetkowych bazujących na stałej kontraktowej stopie procentowej w zamian za płatności odsetkowe oparte na Zmiennej Stopie Procentowej wskazuje, iż uczestnicy rynku już wycenili pewne zacieśnienie polityki pieniężnej w tym okresie.

– OIS na 3 lata do przodu pokazuje około 25 pb zacieśnienia, co sugeruje, że stopa depozytowa nadal wynosiłaby -0,25% – wskazują ekonomiści MUFG dodając, iż w tym samym okresie rynki oczekują około 100 pb zacieśnienia ze strony Rezerwy Federalnej.

Polityka EBC będzie ciążyć na notowania euro 

Eksperci dostrzegają także, że EBC mógł zostać zmuszony do zaprzeczenia informacji przekazanej przez Financial Times, by nie pozwolić rynkom finansowym uprzedzić wskazówek EBC. W grudniu EBC ogłosi bowiem prognozy na 2024 r. i prawdopodobnie wykaże niewielki wzrost inflacji w stosunku do obecnej prognozy na 2023 r. wynoszącej 1,5%.

– Tak więc modele pokazujące obecnie 2,0% w 2025 roku nie są szokujące. Niemniej jednak, dzisiejsze zaprzeczenie EBC podkreśla to, co nadchodzi. EBC będzie daleko w tyle za Fedem i większością banków centralnych G10, jeśli chodzi o wycofywanie bodźców politycznych, co na razie będzie znacząco ciążyć na notowaniach EUR – wskazali ekonomiści MUFG.

Autor poleca również:

invest

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: allegro akcje | co to znaczy blik | najwyższy kurs rubla | bitcoin era | kurs akcji livechat | kęty gpw | polenergia notowania | mercator medical kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułColumbus Energy nabywa kolejne projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 90 MW
Następny artykułTesla systematycznie poprawia swoje wyniki. Prognoza notowań spółki na najbliższe 5 lat
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here