Naga MarketsPolityka Banku Japonii przynosi oczekiwane rezultaty Japońska gospodarka została dotknięta kryzysem związanym z pandemią koronawirusa wcześniej niż gospodarki państw zachodnich. Chiny są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Japonii, przez co dramatyczna sytuacja epidemiczna w Państwie Środka szybko wpłynęła na sytuację gospodarczą wyspiarskiego państwa.

  • Japonia była jednym z pierwszych państw dotkniętych kryzysem.
  • Bank Japonii już dwukrotnie luzował swoją politykę monetarną.
  • BOJ nie wyklucza dalszego obniżania stóp procentowych.

Silne wsparcie dla krajowych banków

Bank Japonii kładzie duży nacisk na wspieranie banków, aby te mogły jak najdłużej wspierać chwiejące się japońskie przedsiębiorstwa. Do tej pory pieniądze drukowane przez japoński bank centralny spełniały swoją rolę, jednak trwający od miesięcy kryzys zaczyna poważnie zwiększać presję na lokalne banki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jest to jeden z najskuteczniejszych kroków podjętych przez BOJ w ostatnich latach. Bank prawdopodobnie nadal będzie podejmował działania mające na celu złagodzenie efektu ubocznego złagodzenia polityki pieniężnej. Decydenci banku uważają, że negatywne stopy procentowe to coś, czego nie powinni byli robić. – powiedział w rozmowie z Reutersem Takehiro Noguchi, starszy ekonomista w Mizuho Research.

Zobacz również: S&P 500 brakuje jedynie 0,2% do pobicia rekordu z lutego

Bank Japonii już dwukrotnie luzował swoją politykę monetarną, rozszerzając swoje programy nadzwyczajnych zakupów aktywów. Zastępca prezesa Banku Japonii Masayoshi Amamiya zapowiedział pod koniec lipca, że BOJ nie wyklucza obniżenia stóp procentowych poniżej zera.

Więcej pożyczek dla upadających firm

Rozważając dodatkowe kroki łagodzące, musimy być bardziej niż kiedykolwiek wcześniej świadomi ich potencjalnych skutków ubocznych. Mając to na uwadze, mamy do dyspozycji różne opcje, w tym głębsze ujemne stopy procentowe. Nie wykluczymy możliwości wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. – powiedział Amamiya.

Jak informuje Reuters, dane pokazują, że polityka BOJ działa, a łączna suma pożyczek udzielonych przez banki wzrosła w lipcu o 6,3% do 572,7 bilionów jenów.

Wielkość udzielanych pożyczek przez japońskie banki, źródło: Reuters

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here