Naga Marketsbanki centralne, fed, ebc, boe ccBanki centralne spędzą 2021 r. na utrzymaniu ultra łatwej polityki pieniężnej, nawet jeśli globalna gospodarka ma przyspieszyć wyjście z zeszłorocznej recesji spowodowanej globalnym lockdownem. Rynek oczekuje, że żaden z zachodnich banków centralnych nie podniesie w tym roku stóp procentowych. Jednocześnie banki w Chinach, Indiach, Rosji i Meksyku jeszcze bardziej obniżą swoje stopy. Z drugiej strony prognozuje się, że tylko Argentyna i Nigeria je podniosą.

 • Żaden z zachodnich banków centralnych nie podniesie w tym roku stóp procentowych
 • Chiny, Indie, Rosja i Meksyk jeszcze bardziej obniżą swoje stopy, a tylko Argentyna i Nigeria je podniosą
 • Bankierzy centralni chcą zagwarantować, że ożywienie jest na dobrej drodze, zanim zaczną rozważać zacieśnienie swoich polityk

Kursy walut, a banki centralne – luźna polityka pozostanie w 2021 r.

Zakłada się, że bankierzy centralni będą chcieli zagwarantować, że ożywienie jest na dobrej drodze, zanim zaczną rozważać zacieśnienie swoich polityk. Ciągła niepewność co do znoszenia lockdownów wraz z podwyższonym bezrobociem i słabą inflacją to główne powody rynkowych oczekiwań. Nawet jeśli inflacja powróci w tym roku, banki centralne prawdopodobnie pozostaną w trybie oczekiwania.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prognozy dla stóp banków centralnych na 2021 r. Źródło: Bloomberg

Kurs dolara (USD), a Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed)

 • Obecna stopa funduszy federalnych (górna granica): 0,25%
 • Prognoza na koniec 2021 r .: 0,25%

Rezerwa Federalna wkracza w 2021 r. z naciskiem na politykę monetarną, aby pomóc amerykańskiej gospodarce wyjść ze skutków lockdownu – i nie spieszy się, aby zdjąć „nogę z gazu”. Nawet gdy przewodniczący Jerome Powell mówi, że widzi „światło na końcu tunelu”, podkreślił, że nie nastąpi pochopne wycofanie wsparcia.

Urzędnicy zasygnalizowali również, że utrzymają stopy procentowe na poziomie bliskim zera do co najmniej 2023 r. i obiecali nadal kupować obligacje w miesięcznym tempie co najmniej 120 miliardów dolarów, dopóki nie zostanie osiągnięty „znaczny dalszy postęp” w kierunku osiągnięcia celów maksymalnego zatrudnienia i 2% inflacji .

Jesteśmy zdeterminowani, aby korzystać z pełnego wachlarza naszych narzędzi, aby wspierać gospodarkę USA w osiąganiu naszych celów. Będziemy nadal korzystać z naszych narzędzi, aby wspierać gospodarkę tak długo, jak długo będzie to trwało. Nikt nie powinien w to wątpić – powiedział Powell w grudniu.

Kurs euro (EUR), a Europejski Bank Centralny (EBC)

 • Aktualna stopa depozytowa: -0,5%
 • Prognoza na koniec 2021 r .: -0,5%

W grudniu EBC zwiększył swój program awaryjnego zakupu obligacji do 1,85 bln euro i przedłużył go do marca 2022 r. 500 miliardów euro zyskało szerokie poparcie w Radzie Prezesów tylko dlatego, że prezydent Christine Lagarde przyznała, że ​​nie cała kwota musi zostać wydana.

To, czy decydentom uda się zmniejszyć liczbę zakupów, będzie zależeć głównie od rozwoju pandemii. Znoszone lockdowny poprawiłyby perspektywy gospodarcze, jednak krótkoterminowe perspektywy pozostają słabe.

Ekonomiści i inwestorzy również wypatrują sygnałów dotyczących wyniku trwającego przeglądu strategicznego EBC. Decydenci dyskutują o zmianie celu inflacyjnego banku centralnego oraz o tym, jak uwzględnić ryzyko klimatyczne.

Kurs jena (JPY), a Bank Japonii (BoJ)

 • Obecne saldo stóp procentowych: -0,1%
 • Prognoza na koniec 2021 r .: -0,1%

Oczekuje się, że Bank Japonii utrzyma swoje główne stopy procentowe na niezmienionym poziomie w ciągu roku po dostosowaniu bodźca w 2020 r. Bank centralny wezwał do przeglądu swojej polityki, ponieważ szuka sposobów ograniczenia skutków ubocznych i poprawy skuteczności polityki kontroli krzywej dochodowości.

Potrzeba uczynienia ram bardziej zrównoważonymi w dłuższej perspektywie odzwierciedla wydłużający się okres na osiągnięcie celu inflacyjnego, ponieważ ceny spadały w najszybszym tempie od dekady pod koniec 2019 r. Obserwatorzy BoJ będą uważnie obserwować, czy bank centralny będzie w stanie wycofać środki wsparcia około września.

Kurs funta (GBP), a Bank Anglii (BoE)

 • Obecna stopa banku: 0,1%
 • Prognoza na koniec 2021 r .: 0,1%

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey podkreśla, że BoE ma wiele do zaoferowania, w tym obniżki stóp procentowych i możliwość przyspieszenia lub zwiększenia programu kupna obligacji.

Może zostać pierwszym w historii zarządcą BoE, który obniży stopy poniżej zera. Wiele zależy od tego, jak spustoszona już przez lockdown gospodarka Wielkiej Brytanii poradzi sobie poza Unią Europejską po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu 31 grudnia.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here