Korea Południowa oficjalnie uchwaliła ustawę, która nakazuje prawodawcom oraz wysokiej rangi urzędnikom państwowym ujawniać swój majątek zgromadzony zarówno w gotówce, akcjach, obligacjach, czy surowcach, jak i kryptowalutach. Nowe prawo stanowi odpowiedź na niedawny skandal w tym kraju z udziałem jednego z polityków, który mógł naruszyć przepisy dot. finansowania kampanii za pomocą wirtualnych walut.
- Wedle nowo uchwalonej ustawy na prawodawców oraz wysokiej rangi urzędników państwowych Korei Południowej nałożono obowiązek ujawniania swojego portfela inwestycyjnego
- W poprawce do wspomnianej ustawy umieszczono kryptowaluty po skandalu, w który zamieszany został niedawno jeden z krajowych polityków
- Partnerem artykułu jest broker Capital.com. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!
Politycy z Korei Południowej muszą ujawniać swoje inwestycje w kryptowaluty
Według doniesień południowokoreańskiej agencji informacyjnej News1 Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej stanowiące jednoizbowy parlament oficjalnie uchwaliło ustawę, która wymaga zarówno od prawodawców, jak i wysokiej rangi urzędników państwowych ujawniania informacji o swoim majątku trzymanym również w krypto aktywach. Wymaga ona także przekazywania danych na temat środków przechowywanych w gotówce, akcjach, obligacjach, czy kruszcach.
Odpowiednie poprawki do ustawy o etyce służby publicznej zostały zatwierdzone jednogłośnie 22 maja br. Poprawka do ustawy o Zgromadzeniu Narodowym umieszcza kryptowalutę na liście zarejestrowanych nieruchomości prawodawców i “prywatnych interesów”.
Tego samego dnia poprawka do ustawy o etyce urzędników publicznych przeszła przez ręce Komisję Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa. Zmusiła przy tym zarówno wysokiej rangi urzędników, jak i członków Zgromadzenia Narodowego do rejestrowania swoich “zasobów” inwestycyjnych.
Urzędnicy państwowi nie stronią od krypto aktywów
Wspomniane poprawki do ustawy miały pierwotnie zostać wdrożone w grudniu 2023 r., jednak zostało to przyśpieszone do obecnego miesiąca. Stało się to po tym, gdy przewodniczący Partii Władzy Ludowej – Yun Jae-ok stwierdził, że poprzednia data była “zbyt późna”.
Przyspieszenie przyjęcia ustawy wystąpiło po głośnym skandalu z udziałem jednego z polityków Korei Południowej – Kim Nam-guka. Rzekomo wypłacił on 4,5 mln dol. w kryptowalucie z platformy Wemix na początku zeszłego r. Co więcej, ten sam prawodawca poparł ustawę odraczającą wdrożenie 20% podatku od zysków kapitałowych od kryptowalut z 2023 r. do 2025 r. Zaprzeczył on przy tym, że istnieje jakikolwiek konflikt interesów.
Urzędnicy państwowi z innych krajów również sięgają po krypto aktywa. Dla przykładu Stany Zjednoczone wymagają od nich ujawniania takich informacji. Do tego wąskiego grona należy, chociażby amerykańska senator Cynthia Lummis, która w 2021 r. podała, że posiada 5 Bitcoinów (BTC), z czego 3 z nich kupiła za jedyne 300 dol.
Swój portfel za pomocą czołowej kryptowaluty zdywersyfikował również senator Ted Cruz. Ujawnił on posiadanie nieco ponad 2 BTC, podkreślając, iż traktuje to, jako długoterminowe zabezpieczenie przed inflacją.
Autor poleca również:
- Dogecoin (DOGE) odnotowuje wzrost transakcji w sieci, dzięki DRC-20
- Handel kryptowalutami powinien być traktowany jak hazard, wskazują brytyjscy prawodawcy
- Tether zamierza inwestować w Bitcoina (BTC)