Naga MarketsPolimex Mostostal odbija od dna i po raz pierwszy od dekady notuje wszystkie kwartały na plusie. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaPolimex Mostostal to polska firma działająca m.in. w branży energetycznej, w której to udziały posiada wiele spółek skarbu państwa. W trakcie ostatnich lat podmiot ten znajdował się w restrukturyzacji, jednak jak wskazuje Konrad Książak, na kanale Comparic24, stan ten został oficjalnie zakończony, a wyniki finansowe zdają się wskazywać, że spółka wychodzi powoli na prostą.Koniec restrukturyzacji

Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal składa się ze spółek prawa handlowego zależnych i stowarzyszonych o profilach: produkcyjnym i usługowym w sektorze energetycznym, nafta, chemia i gaz, budownictwo przemysłowe, infrastruktura i produkcja. W skład Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal wchodzi spółka Polimex Mostostal S.A. jako podmiot dominujący oraz spółki Polimex Energetyka Sp. z o.o., Naftoremont-Naftobudowa Sp. z o.o., Polimex Budownictwo Sp. z o.o. Sp.k., Mostostal Siedlce Sp. z o.o. Sp. k.

Zobacz również: Vercom otrzymuje rekomendację „kupuj” i cenę docelową 58,60 zł od Haitong Bank!

– Jest to spółka dosyć specyficzna. Widzimy, że była taka bardzo duża podbitka kursu z okolic 2,40 zł na okolice 4,90 zł. To wiązało się z tym, że Polimex Mostostal od 2012 roku to jest spółka będą w restrukturyzacji i na przełomie roku 2020 i 2021 ogłosiła, że z tej restrukturyzacji całkowicie wychodzi, bo spłaca kredyt restrukturyzacyjny i kończy historyczne problemy finansowe grupy kapitałowej. – wskazuje Konrad Książak.

Rosnące zyski netto

Z racji tego, że grupa znajdowała się w restrukturyzacji, spodziewać można się, że ich wyniki finansowe w ostatnich latach nie należały do najlepszych. I tak w praktyce jest. Od 2011 do 2017 roku (z wyjątkiem 2015) spółka regularnie notowała starty, które w szczytowym momencie wyniosły aż ponad 1,2 miliarda zł.

Jednocześnie wskazać należy, że od 2018 sytuacja wyraźnie się poprawia. Wtedy to spółka zamknęła rok z wynikiem 16,17 mln zł, natomiast rok później zysk netto wzrósł do 50,65 mln zł. Również rok 2020, pomimo pandemii i ograniczeń gospodarczych, zakończył się na plusie z wynikiem 63,21 mln zł, co zdaje się potwierdzać wyjście spółki na prostą, słyszymy na antenie Comparic24.

Przyglądając się z kolei przychodom, wskazać można, że od 2018 roku ich średni poziom wynosi ok. 1,6 mld zł. Choć są to wyniki prawie 3-krotnie niższe niż w szczytowych momentach, to jednak trzeba pamiętać, że kontrakty, które dawniej podpisywała spółka, cechowały się brakiem rentowności.

Objęcia skarbu państwa

Przyglądając się strukturze akcjonariatu już na pierwszy rzut oka widać bardzo wysoki udział spółek skarbu państwa. Wśród właścicieli znajdują się kolejno PGE, Enea, PGNiG, Energa, które posiadają udziały w wysokości 16,48%, jak również PKO BP, który posiada 5,76% udziałów.

Jak podkreśla Konrad Książak, skarb państwa wyraźnie starał się o to, aby spółka ta nie zbankrutowała, oraz by w końcu wyszła na prostą. Słuszność tego działania to (w tym przypadku) kwestia drugorzędna, ponieważ wydaje się, że przynosi to zamierzone efekty.

– Warto zauważyć, że w 2020 wszystkie kwartały były zyskowne. To jest pierwsza taka sytuacja od 2010 roku. 2010 to był ostatni rok, kiedy wszystkie kwartały były zyskowne. I to jest na pewno duży plus na spółki. – podkreśla Konrad Książak.

Kurs odbija od dna

Przyglądając się historycznym notowaniom, zauważyć można sporą dysproporcję pomiędzy wynikami obserwowanymi przed popadnięciem w problemy a stanem obecnym, co jednak wydaje się dość zrozumiałe. W szczytowym momencie (przed kryzysem 2008 roku) notowania spółki zbliżały się do wyceny w wysokości 600 zł za 1 akcję, natomiast na fali światowego kryzysu finansowego poziom ten obniżył się do okolic 200 zł.

Polimex Mostostal odbija od dna i po raz pierwszy od dekady notuje wszystkie kwartały na plusie. Analiza fundamentalna Konrada Książaka
Notowania spółki Polimex Mostostal w latach 2018-2021. Źródło: Comparic.pl

Przez ostatnie lata, po ogłoszeniu problemów i restrukturyzacji, akcje spółki warte były zaledwie kilka złotych. W trakcie marcowego załamania wycena spółki wyniosła 1,3 zł za walor, natomiast szybko wróciła ona do wcześniejszego poziomu 2,50 zł. Mocny wzrost miał natomiast miejsce z chwilą zakończenia restrukturyzacji. W jego wyniku wycena wzrosła do poziomu 6 zł, choć stan ten nie został utrzymany i aktualnie wycena Polimexu Mostostal wynosi ok. 4,70 zł.

Spółka nie należy również do dywidendowych krezusów. Co prawda miała ona swój epizod w pierwszej dekadzie tego wieku, jednak (co oczywiste) ostatnie 10 lat cechowało się brakiem dywidendy, co wynikało wprost ze strat i restrukturyzacji. Tak więc w najbliższych latach ciężko spodziewać się na tym polu radykalnych zmian.

– Nie ukrywajmy, Polimex Mostostal jest spółką drogą w stosunku do tego jak zarabia, jakie ma zyski. Aczkolwiek trzeba im oddać, że się rozwijają i że ten portfel zamówień, czyli potencjalne przyszłe przychody są wysokie. Pytanie, czy w parze z większymi przychodami będą szły większe zyski. – puentuje Konrad Książak.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje pkn | kruk kurs | akcje azoty | dolar notowania | sp500 notowania | pgnig kurs | prognozy bitcoin |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here