Naga Markets
Wiatrak prądotwórczy Polenergia, spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie będąca pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia zakończyła pierwszy kwartał 2019 roku z zyskiem netto w wysokości 36,99 mln zł.


Polenergia raportuje wzrost zysku netto pomimo spadku przychodów

W raporcie przeczytać możemy, że Polenergia odnotowała 36,99 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. wobec 0,1 mln zł zysku rok wcześniej. Skorygowany zysk netto grupy wzrósł dzięki temu do 40 mln zł z 2,5 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł natomiast 54,27 mln zł wobec 15,28 mln zł zysku rok wcześniej.

– Marża skorygowanego wyniku EBITDA z wyłączeniem segmentu obrotu (segment ten charakteryzuje się relatywnie niską marżą jednostkową przy bardzo wysokim wolumenie transakcji) wzrosła z poziomu 28,1% przed rokiem do 43% w tym roku – czytamy w komunikacie.

To właśnie dzięki aprecjacji marży spółka odnotowała tak znaczny zysk. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spadły bowiem do 714,67 mln zł w I kw. 2019 r. wobec 746,81 mln zł rok wcześniej.

– Przychody ze sprzedaży Grupy Polenergia za pierwszy kwartał 2019 roku były niższe o 32,1 mln zł, co jest spowodowane mniejszymi przychodami w segmencie obrotu (o 69,1 mln zł), skompensowane częściowo głównie przez wyższe przychody w segmencie farm wiatrowych (o 34,7 mln zł). Skorygowany wynik EBITDA w omawianym okresie wyniósł 80,3 mln zł i był wyższy o 41,4 mln zł w stosunku do pierwszego kwartału roku poprzedniego głównie ze względu na lepszy wynik segmentu energetyki wiatrowej będący konsekwencją wyższych wolumenów produkcji oraz cen sprzedaży zielonych certyfikatów i energii elektrycznej – czytamy w raporcie kwartalnym.

– W okresie 3 miesięcy zakończonych 31 marca 2019 roku Grupa Polenergia osiągnęła wyniki na poziomie skorygowanych (znormalizowanych) EBITDA oraz zysku netto wynoszące odpowiednio 80,3 mln zł oraz 40,0 mln zł, co stanowi wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o odpowiednio 41,4 mln zł i 37,5 mln zł – czytamy dalej w raporcie.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I kw. 2019 r. wyniosła 1,63 mln zł wobec 1,34 mln zł straty rok wcześniej.

– Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze i będziemy swoją działalność dopasowywać do strategii energetycznej wdrażanej przez rząd. Pozytywnie odbieramy decyzje dotyczące nowelizacji ustawy o OZE, których realizacja doprowadzi do powstania nowych mocy wytwórczych w systemie energetycznym o łącznej mocy 3,4 GW, w tym 2,5 GW w systemie lądowych farm wiatrowych oraz 0,75 GW w segmencie fotowoltaiki. Zdecydowanie większy wolumen energii elektrycznej przewidziany do sprzedaży w ramach tegorocznej aukcji zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania wsparcia dla projektów Polenergii o łącznej mocy 215 MW – powiedział prezes Michał Michalski, cytowany w komunikacie.

Akcje Polenergia zyskiwały niemal 5%

Spoglądając na notowania zauważymy, że pomimo dzisiejszej, niemal 5-procentowej, wzrostowej luki otwarcia, pojawiła się już reakcja podażowa, która dość szybko domknęła tą lukę. W chwili obecnej znów obserwujemy jednak wzrosty, w wyniku których cena akcji PEP zyskuje 2,96%.


Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR. Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB.
 

Akcje Polenergia zyskiwały niemal 5%
Źródło: xStation 5


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTrump podnosi stawkę w negocjacjach z Chinami: zyskuje polski złoty
Następny artykułOpen Finance traci 12% po publikacji wyników za I kw. 2019 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here