Naga Marketspolenergia pepPolenergia odnotowała 8,64 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2019 r. wobec 37,36 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk brutto wyniósł 10,73 mln zł wobec 30,49 mln zł straty rok wcześniej. Skorygowana EBITDA wyniosła 47,6 mln zł wobec 18,41 mln zł rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 589,56 mln zł w II kw. 2019 r. wobec 826,94 mln zł rok wcześniej.

W I poł. 2019 r. spółka miała 45,63 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 37,26 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1 304,23 mln zł w porównaniu z 1 573,76 mln zł rok wcześniej. Skorygowany wynik EBITDA w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku wyniósł 127,85 mln zł wobec 57,31 mln zł rok wcześniej.

“Wyniki Polenergii w pierwszym półroczu napędzał głownie segment energetyki wiatrowej. Na lepsze wyniki tego segmentu złożył się wyższy wolumen produkcji zielonych certyfikatów o 78,1 GWh i energii elektrycznej o 77,1 GWh oraz wyższe średnie ceny zielonych certyfikatów, i energii elektrycznej. Powyższe zostało częściowo skompensowane wyższymi kosztami operacyjnymi, których wzrost w stosunku do ubiegłego roku wynika z jednorazowych zdarzeń obniżających wysokość kosztów w pierwszym półroczu 2018 roku. W tym okresie dokonano korekty części historycznych kosztów serwisu technicznego w farmie wiatrowej Mycielin oraz zaksięgowano wpływ korekty deklaracji dotyczącej podatku od nieruchomości za pierwsze półrocze ubiegłego roku w farmach wiatrowych Gawłowice, Skurpie, Rajgród i Mycielin” – czytamy w komunikacie.

“Aż o 25% wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem produkcja farm wiatrowych Polenergii. Produktywność farm wiatrowych Mycielin, Gawłowice, Skurpie i Rajgród była na bardzo wysokim poziomie 41%. Znacząca poprawa wyniku segmentu energetyki wiatrowej i obrotu oraz stabilna działalność w segmentach energetyki konwencjonalnej i dystrybucji w połączeniu z poprawą zarządzania ryzykiem działalności handlowej w segmencie obrotu przynosi pozytywne dla spółki efekty” – powiedział prezes Michał Michalski, cytowany w komunikacie.

Drugi kwartał tego roku przyniósł stabilizację cen zielonych certyfikatów na poziomie 130 PLN/MWh. Jednocześnie ceny energii elektrycznej na rynku terminowym po spadku w pierwszym kwartale do 260 PLN/MWh, ponownie wzrosły powyżej 280 PLN/MWh. Podpisanie przez Ministra Energii w lipcu tego roku rozporządzeń do ustawy o cenach kończy proces zmian legislacyjnych ustawy „zamrażającej ceny energii”. To może spowodować poprawę płynności na rynkach terminowych. Natomiast uchwalona na przełomie lipca i sierpnia nowelizacja ustawy o OZE, ma umożliwić przeprowadzenie jeszcze w 2019 roku kolejnej aukcji OZE, podano także.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I poł. 2019 r. wyniosła 12,51 mln zł wobec 52,17 mln zł straty rok wcześniej.

Źródło: ISBnews

gpw

Sytuacja na wykresie:

Wykres tygodniowy pokazuje, że spółka radzi sobie świetnie od 2017 roku. Notowania cały czas rosną i obecnie po raz drugi testują opór przy 28,50 zł. Jego wybicie wiązałoby się z możliwym atakiem na szczyt z 2015 roku. Brak mocniejszej reakcji podażowej w tym rejonie i szybki powrót pod opór, sugerują że popyt ma szanse na przełamanie tej strefy.

pep
źródło xStation 5

Czytaj także: Moonlit z umową na wydanie i promocje nowej gry. Tytuł pojawi się na platformie SteamConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here