Naga MarketsPolenergia miała wstępnie 53,7 mln zł skorygowanego zysku netto w III kw. br.Warszawa, 08.11.2021 (ISBnews) – Polenergia odnotowała 53,7 mln zł skorygowanego zysku netto w III kw. br., co stanowi wzrost o 36,8 mln zł w skali roku, podała spółka, powołując się na wstępne dane.

Skorygowany wynik EBITDA wyniósł 95,1 mln zł i był wyższy o 42 mln zł w skali roku, głównie w efekcie wyższego wyniku w segmencie gazu i czystych paliw (o 33,9 mln zł) oraz w segmencie obrotu i sprzedaży (o 4,5 mln zł) w związku realizacją procesu optymalizacji pracy ENS zgodnie z postanowieniami umowy SLA.W okresie dziewięciu miesięcy, skorygowany wynik EBITDA Grupy Polenergia wyniósł 282,3 mln zł i był wyższy o 81,5 mln zł skali roku.

“Przyczynił się do tego głównie wyższy wynik w segmencie gazu i czystych paliw (wzrost o 89,3 mln zł) oraz w segmencie obrotu i sprzedaży (wzrost o 22,9 mln zł) w związku z realizacją procesu optymalizacji pracy Elektrociepłowni Nowa Sarzyna zgodnie z postanowieniami umowy o świadczenie usług zarządzania portfelem oraz sprzedaży energii elektrycznej, paliw gazowych oraz uprawnień do emisji. Wyższy wynik skompensowany został częściowo przez niższy wynik segmentu lądowych farm wiatrowych (spadek o 29,1 mln zł) spowodowany niższym poziomem produkcji wynikającym z niższej wietrzności” – czytamy w komunikacie.

W I-III kw. 2021 roku skorygowany zysk netto Grupy wyniósł 148,8 mln zł, co stanowi wzrost o 62,9 mln zł r/r.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na wyniki pierwszych trzech kwartałów 2021 r. i III kwartału 2021 r. był proces “odwracania” transakcji terminowych zabezpieczających produkcję i sprzedaż ENS w III i IV kwartale 2021 r. oraz w 2022 r. w ramach procesu optymalizacji pracy tej elektrociepłowni. Zmiany poziomu marżowości wynikające ze zmian poziomów cen energii elektrycznej, gazu i uprawnień do emisji CO2 związanych z produkcją energii elektrycznej w ENS tzw. Clean Spark Spread (CSS) pozwoliły na podjęcie decyzji o ograniczeniu planowanej produkcji i zamknięciu pozycji na rynku terminowym dla ww. okresów, wskazano również.

“Wycena odpowiednich instrumentów finansowych związanych z powyższymi transakcjami zgodnie z MSSF 9 oznacza rozpoznanie w wyniku III kwartału 2021 r. na poziomie grupy: (i) wyniku na przewidywanej produkcji ENS dla ww. przyszłych okresów, których dotyczyły zawarte transakcje, tj. 7,5 mln zł (narastająco: 18,7 mln zł) – jest to przesunięcie czasowe, oraz (ii) wpływu dodatkowych optymalizacji oraz zmian CSS w wysokości 22,5 mln zł (narastająco: 45,8 mln zł). Wpływ wyceny tych transakcji na wynik EBITDA w III kwartale 2021 r. został zaprezentowany w segmencie obrotu i sprzedaży w kwocie 9,2 mln zł (narastająco: 17,9 mln zł), oraz w segmencie gazu i czystych paliw w kwocie 20,7 mln zł (narastająco: 46,6 mln zł)” – czytamy dalej.

Efekt realizacji transakcji dotyczący III kwartału 2021 r., których wycena została rozpoznana w sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze 2021 r., został ujęty w wyniku zrealizowanym w kwocie 17,1 mln zł, pomniejszając wartość wyceny na 30 września 2021 r.

Prezentowane wielkości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki zostaną szczegółowo przedstawione w skonsolidowanym raporcie kwartalnym za III kwartał 2021 r., którego publikację zaplanowano na 23 listopada 2021 r., zakończono.

Polenergia – notowana na GPW – jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia.

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania celon | pgnig akcje kurs | kurs liry tureckiej prognozy 2021 | blik co to znaczy | kurs lewa wykres | akcje ccc | tauron notowania |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here