Naga MarketsDuża ilość obowiązków sprawia, że zapominamy uregulować rachunki? Już nam się to zdarzyło i miało swoje konsekwencje, więc nie chcemy po raz kolejny tego przechodzić? Jeśli na te pytania odpowiedzieliśmy twierdząco, warto zacząć korzystać z Polecenia zapłaty. Co to takiego? Jak to działa? Jak uruchomić taką usługę?

Co to jest Polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty to usługa, dzięki której już nigdy nie zapomnimy o terminach płatności za różne zobowiązania: abonament płatnej telewizji, rachunki telefoniczne, raty pożyczek, składki ubezpieczenia, opłaty za energię elektryczną, gaz i wiele innych. To nie tylko przydatne, gdy mamy problem z pamiętaniem o opłatach, ale również bardzo komfortowe, bo nie musimy tracić czasu na każdorazowe wykonanie przelewu.

Policzmy sobie, ile musimy takich działań wykonać w miesiącu, by zobaczyć, że faktycznie trochę nam to zajmuje. Aż trudno uwierzyć, że w dzisiejszych czasach, w których praktycznie wszystkie przelewy wykonujemy z poziomu konta bankowego online, nie każdy posiłkuję się tym rozwiązaniem. Szczególnie że nie jest to żadna nowość, lecz nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, z jak wieloma zaletami to się wiąże. Poznajmy je!

Jakie są zalety tego rozwiązania?

Wybierając Polecenie zapłaty, mamy pewność, że nasz bank będzie czuwał nad terminowym inicjowaniem płatności. Nie ma więc obawy o to, że zapomnimy, bo od tej pory nie musimy już o tym myśleć. Zwolnimy trochę miejsca w głowie, a to, co wcześniej musieliśmy kontrolować, teraz automatycznie zostanie zrealizowany przez bank.

Ale mimo to, mamy pełną kontrolę na procesem, co oznacza, że w ciągu 56 dni (od każdej płatności) możemy odwołać przelew bez podawania przyczyny. A wszystko odbywa się w bezpieczny sposób, nie ma więc żadnego ryzyka, że nasze środki nie trafią do odbiorcy. Płatności realizowane są za pomocą sprawdzonego systemu ELIXIR, który funkcjonuje w ramach Krajowej Izby Rozliczeń, czuwającej nad prawidłowym przepływem danych.

Co więcej, Polecenie zapłaty można uruchomić nie tylko w przypadku opłacania rachunków bądź spłaty rat, bo znajduje również zastosowanie w przypadku prywatnych planów emerytalnych: IKE oraz IKZE. Więcej na ten temat znajdziemy pod adresem https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/na-czym-polega-polecenie-zaplaty.

Polecenie zapłaty – jak uruchomić tę usługę?

Jak widzimy więc, Polecenie zapłaty to bezpieczna, pewna i komfortowa forma opłacania rachunków. Mamy gwarancję, że żadna operacja nie może być wykonana bez naszej wiedzy i zgody. Potwierdzeniem pisemne wyrażenie zgody, którą dostarczamy do firmy, w której opłacamy rachunki. O więcej się już nie musimy martwić, bo w naszym imieniu dokument zostaje dalej przekazany – do banku. Co istotne, zgody przyjmowane są także za pośrednictwem bankowości elektrycznej. Żeby uporządkować wiedzę, pamiętajmy, że do ukończenia procesu właściwie wystarczą 3 kroki:

  • W pierwszym kontaktujemy z firmą, w której chcemy regulować rachunki poprzez polecenie zapłaty;
  • W drugim wypełniamy zgodę na korzystanie z Polecenia zapłaty, podając swoje najważniejsze dane (imię, nazwisko, adres, numer rachunku bankowego itp.);
  • W ostatnim kroku weryfikujemy, czy na wystawionych fakturach nie ma błędów, co oczywiście dotyczy widniejących tam kwot. Zawsze więc – jeszcze przed pobraniem środków – mamy możliwość kontroli ich wysokości.

Bez wątpienia warto korzystać z Polecenia zapłaty, żeby nie tylko zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale i mieć pewność, że rachunki są zawsze opłacone i nie ma ryzyka, że przez nasze roztargnienie, o jakimś z nich zapomnieliśmy.

 

Artykuł sponsorowany.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here