Naga MarketsPolak i Amerykanin zainwestują 100 mln EUR w polski e-commerceZago Capital I, fundusz inwestycyjny założony przez Piotra Zagożdżona i Nadahla Shocaira, zainwestuje 100 mln EUR w biznesy e-commerce działające w segmencie zdrowia i urody. Do końca 2023 r. zarządzający funduszem chcą mieć w portfelu 30 spółek z regionu CEE, gdzie wiodącym krajem będzie Polska.

Polski e-commerce zyska nowych inwestorów

Dostrzegamy obecnie panujące trendy. Obserwujemy dynamiczny wzrost sektora e-commerce oraz jeszcze szybszy segmentu zdrowie i uroda, który dziś wart jest około 8 mld PLN, a do 2026 osiągnie 14 mld PLN. Sam mam firmy działające w tym obszarze i widzę jak obecne warunki rynkowe sprzyjają ich rozwojowi, dlatego zdecydowaliśmy wraz z Nadahlem założyć fundusz inwestycyjny– mówi Piotr Zagożdżon, główny inwestor Zago Capital Ii wiceprezes funduszu.Zago Capital I koncentruje się na rynku suplementów diety i kosmetyków odżywczych (kosmetyków działających od wewnątrz). Do końca 2023 roku chce zainwestować 100 mln EUR w 20-30 firm, głównie w Polsce. Na akwizycję jednego celu jest gotów przeznaczyć 4-40 mln PLN. Fundusz rozważa inwestowanie i przejmowanie podmiotów o obrotach wynoszących co najmniej 2 mln PLN rocznie lub jeśli firma ma zbliżony profil do strategii Zago Capital I. Oceniając akwizycję, fundusz nie zakłada ani nie oczekuje rentowności, ale zakłada, że ​​spółki powinny być stabilne pod względem przepływów pieniężnych.

Fundusz jest aktywnym inwestorem i dąży do podwojenia przychodów swoich spółek portfelowych w okresie co najmniej 2-3 lat poprzez pełną konsolidację działalności przy jednoczesnym zrównaniu wszystkich synergii operacyjnych w ramach pełnego planu transformacji oraz skoncentrowanie działań sprzedażowych na D2C (bezpośrednio do klienta). Taki model sprzedaży to niezwykle ważny czynnik, ponieważ pozwala na lepsze zarządzanie relacjami z klientem i generowanie wyższych marż.

Horyzont inwestycyjny wynosi około 5-7 lat. Po tym okresie rozważane są różne opcje wyjścia, czy to sprzedaż strategiczna, czy wejście na giełdę.

Pamiętam jak przyjechałem do Polski po raz pierwszy w latach 90-tych. To, jak duży progres osiągnął Wasz kraj jest wręcz niebywałe. Widzę to zwłaszcza przez pryzmat mojej pracy, międzynarodowego doradcy private equity i bankowości inwestycyjnej, który prowadził biznesy w wielu krajach na zlecenie private equity i family office. Dziś Polska jest niezwykle dynamicznym rynkiem, z bardzo korzystnym otoczeniem prawnym, konkurencyjnymi strukturami podatkowymi, wysoką kulturą biznesową i szybko rozwijającym się społeczeństwem napędzanym przez dynamicznych i żądnych sukcesu profesjonalistów. Co więcej, potencjał Polski nie jest jeszcze w pełni doceniany na świecie, a jest tu wiele osób przedsiębiorczych, prowadzących ciekawe biznesy, dlatego zdecydowałem się na współpracę z Piotrem. – powiedział Nadahl Shocair, Prezes Zago Capital I

– Wiemy, jak współpracować z dużymi sieciami handlowymi i aptekami. Znamy również tajniki sprzedaży na marketplace’ach i możemy wesprzeć w tym zakresie nasze spółki portfelowe. Mamy w tym doświadczenie. Możemy również realizować sprzedaż zagraniczną. Zbudowane przeze mnie firmy działają w tym modelu biznesowym i sprzedają swoje produkty na ponad 20 rynkach– mówi Piotr Zagożdżon.

Skonsolidowane przychody spółek funduszu na koniec roku powinny oscylować w przedziale 70-75 mln zł. Łącznie mają one ponad 80 marek i 800 stron internetowych. Fundusz chce przeprowadzić pierwszą transakcję, nie licząc przejęcia spółek Piotra Zagożdżona, na przełomie roku, a do końca 2022 roku zamierza mieć w swoim portfelu 7-8 przedsiębiorstw.

– Chcemy, aby każda z firm działała niezależnie, jednocześnie zamierzamy aktywnie je wspierać. W razie potrzeby zrekrutujemy najlepszych i najbardziej wykwalifikowanych ludzi dla każdej z przejmowanych firm – dodaje Nadahl Shocair.

Minimalne kwota inwestycji wynosi 50 000 EUR od prywatnych inwestorów kwalifikowanych i 200 000 EUR od inwestorów profesjonalnych, funduszy i instytucji, bariera wejścia do funduszu jest więc niska dla wielu inwestorów.

– Jesteśmy po serii spotkań w Dubaju, Nadahl ma szeroką sieć kontaktów na całym świecie. – dodał Piotr Zagożdżon.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here