Naga MarketsPolacy zamieniają lokaty na giełdę w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych, twierdzi Filip Kaczmarzyk z XTBDziałania RPP, która 3-krotnie obniżyła stopy procentowe, sprowadziły oprocentowanie bankowych produktów oszczędnościowych do 0, co z kolei sprawia, że Polacy transferują swój kapitał w stronę alternatywnych możliwości, które mogą chociażby zabezpieczyć ich przed inflacją. Jednym z najczęstszych ostatnio wyborów jest GPW w Warszawie, gdzie królują takie branże jak gaming, czy też ochrona środowiska (PV). Jak wskazuje Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB, coraz większym zainteresowaniem cieszą się również akcje zagraniczne i kryptowaluty, choć te są zdecydowanie dla odważnych.

  • Polacy coraz częściej poszukują alternatyw wobec lokat, których oprocentowanie spadło do 0.
  • Jedną z najpopularniejszych możliwości jest polska giełda, gdzie szczególnym zainteresowanie cieszą się m.in. spółki gamingowe.
  • Najodważniejsi patrzą również w stronę kryptowalut, jednak rynek ten nie jest dla każdego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niskie stopy procentowe zmieniają decyzje inwestycyjne Polaków

Rok 2020 przyniósł (wskutek gospodarczych następstw epidemii) społeczeństwu 3-krotną obniżkę stóp procentowych, która miała na celu dodatkową stymulację gospodarki, poprzez zwiększenie ekspansji kredytowej. Drugą stroną tego medalu jest natomiast spadające oprocentowanie lokat i innych produktów oszczędnościowych, które zasadniczo sięgnęły 0. Choć warto pamiętać, że realne stopy procentowe były de facto ujemne nieco dłużej.

Bezpośrednim skutkiem tej sytuacji jest fakt, że pieniądze odpływają z bankowych lokat w stronę innych, alternatywnych możliwości inwestycyjnych, które mogą pomóc ochronić ich wartość, chociażby przed inflacją. Jednymi z popularniejszy kierunków są akcje, nieruchomości, czy też metale szlachetne.

– Obecna sytuacja ekonomiczna a konkretnie niskie poziomy stóp procentowych coraz częściej będą skłaniały inwestorów do poszukiwania alternatywnych, do tradycyjnych lokat terminowych, źródeł zysku. Jednym z takich źródeł może być giełda papierów wartościowych w Warszawie. Oczywiście jest to coś, na czym zależy zarówno domom maklerskim, jak i giełdzie, żeby obroty na niej rosły, żeby płynność była coraz lepsza. – wskazuje Filip Kaczmarzyk.

Gaming skupia zainteresowanie inwestorów indywidualnych

– Wydaje się, że bardzo dobrym przykładem zainteresowania klientów (inwestorów detalicznych) na GPW w ostatnich latach są spółki gamingowe, które odnoszą kolejne sukcesy na polskiej giełdzie. Nie mówię już w tym momencie, tylko i wyłącznie o CD projekcie, który był na topie przez kilka lat przed premierą Cyberpunka, ale mówię też o spółkach, które zaliczają kolejne debiuty, które wchodzą na giełdę, którym zależy na szukaniu kapitału w ten sposób. – podkreśla członek zarządu XTB, dyrektor departamentu tradingu.

Spółki gamingowe niewątpliwie znajdowały się (i dalej znajdują) na świeczniku, bowiem ich sukcesy odbijają się szerokim echem nie tylko w wąskim, branżowym środowisku. Niemniej wśród innych branż warto wskazać również te związane z ochroną środowiska, które w dłuższym terminie mogą stanowić ciekawą możliwość inwestycyjną.

W ostatnim czasie pojawia się również coraz więcej głosów, że najbliższe lata mogą również oznaczać powrót do spółek typu value, które w ostatnich latach zdecydowanie odstawały, przez co nastąpił poważny rozdźwięk wartości pomiędzy spółkami typu growth a tymi value, o czym informowaliśmy na łamach Comparic.pl.

Akcje zagraniczne i kryptowaluty

– Widzimy, że coraz więcej domów maklerskich ma w swojej ofercie również akcje zagraniczne. Polscy inwestorzy zaczynają szukać możliwości do inwestycji poza polską, czyli zagranicą. Większość domów maklerskich już w tym momencie oferuje dostęp do rynków zagranicznych takich jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Hiszpania czy Wielka Brytania. Widzimy coraz większe zainteresowanie tego typu inwestycjami. – twierdzi Filip Kaczmarzyk.

Inwestowanie w rynki zagraniczne z jednej strony oferuje dostęp do największych i najważniejszych rynków, na których notowane są najważniejsze, czy też najbardziej przyszłościowe spółki i branże, jak również do szerokiego strumienia funduszy ETF, których w Polsce niestety jest niewiele (mniej niż 10). Jednocześnie inwestycje te związane są z ryzykiem walutowym, które może dać się we znaki szczególnie w krótkim terminie.

Dla gotowych ponieść zdecydowanie większe ryzyko inwestorów potencjalną decyzją są również kryptowaluty, które obecnie biją istne rekordy swojej wyceny, jednak trzeba pamiętać, że w powszechnej opinii mają one charakter spekulacyjny, więc ryzyko straty jest tutaj zdecydowanie większe, choć osiągane stopy zwrotu również.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje jsw prognozy | ropa wti prognozy | kryptowaluty informacje | kurs akcji mercator | cdprojekt red akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here