Naga MarketsInflacja a więc wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych to zjawisko, które bez wątpienia odczuwają wszyscy Polacy. To właśnie wskutek inflacji posiadane przez nas oszczędności tracą na wartości. Mimo, że jest to zjawisko powszechne, spotykane w wielu krajach na całym świecie, to jednak inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Jest ona na tyle wysoka, że już nawet trzymanie oszczędności na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych nie chroni nas przed spadkiem wartości posiadanych aktywów.

Inflacja zjada oszczędności Polaków

Marcin Zieliński, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) wyliczył, że przeciętny Polak, który na początku kadencji Adama Glapińskiego jako prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) ulokował w banku 10 000 oszczędności, po uwzględnieniu inflacji i podatku od zysków kapitałowych zwanego też potocznie podatkiem Belki stracił 402,56 zł – czyli 100,12 zł w skali roku.

Dane dostępne od stycznia 1997 roku; od stycznia 2004 roku dane publikowane według nowej metodyki Źródło: Opracowanie własne FOR na podstawie danych NBP i GUS
Dane dostępne od stycznia 1997 roku; od stycznia 2004 roku dane publikowane według nowej metodyki Źródło: Opracowanie własne FOR na podstawie danych NBP i GUS

Inflacja w pierwszej połowie 2020 roku była najwyższa od 8 lat

Ekonomista FOR przypomina, że mimo, iż w kwietniu br. prezes NBP Adam Glapiński i Premier Mateusz Morawiecki ostrzegali, że polskiej gospodarce grozi deflacja, czyli spadek ogólnego poziomu cen, to jednak roczna inflacja w pierwszej połowie 2020 roku była najwyższa od 8 lat. Przez siedem pierwszych miesięcy br. ceny wzrosły w Polsce przeciętnie o 1,9 proc.

Polityka RPP prowadzi do zubożenia Polaków

Marcin Zieliński wskazuje także, że za prowadzącą do inflacji politykę odpowiada Rada Polityki Pieniężnej, w całości wybrana przez polityków związanych z PiS.

– Inflacja zaczęła rosnąć już w 2017 roku, a w pierwszym kwartale br., przekraczając 4% r/r, była wyższa nie tylko od celu inflacyjnego NBP, lecz także od górnej granicy dopuszczalnych odchyleń (2,5% ± 1 pkt proc.) – wskazuje Zieliński dodając, że od początku roku Polska plasuje się wśród trzech krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej.

Jakby złych informacji było mało, według prognoz Komisji Europejskiej sytuacja nie zmieni się ani w tym, ani w przyszłym roku.

Od początku kadencji A. Glapińskiego oszczędności Polaków straciły na wartości 4 proc.

Ekonomista wytyka obecnej Radzie Polityki Pieniężnej (RPP), że podczas trzech posiedzeń w marcu, kwietniu i maju br. zdecydowano o drastycznej obniżce stóp procentowych z poziomu 1,5 proc. do 0,1 proc., skutkiem czego był spadek oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych w bankach komercyjnych.

– Ponieważ już od stycznia 2017 roku realne oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych oscyluje wokół zera, a nawet przyjmuje wartości ujemne, obniżenie stóp procentowych sprawiło, że zaoszczędzone w bankach kwoty w ujęciu realnym topnieją. Od stycznia br. przeciętna lokata po uwzględnieniu inflacji i podatku od zysków kapitałowych przyniosła stratę na poziomie 1,3 proc., a od początku kadencji Adama Glapińskiego – stratę równą 4 proc. – wskazuje Zieliński.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs funta największym wygranym, dolar przegranym sesji! GBP najsilniejszą walutą G8
Następny artykułRemor Solar z nową umową. Akcje spółki z branży fotowoltaiki mocno zyskują
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here