Naga MarketsRozprzestrzeniająca się na niemal całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przerodziła się z kryzysu zdrowotnego w największy od II Wojny Światowej kryzys gospodarczy. Z powodu marcowego zamknięcia gospodarki, wiele firm nie mogło, a niektóre do dziś nie mogą normalnie funkcjonować, co natychmiast odbiło się na ich wynikach finansowych. Okazuje się jednak, że Polacy rozpoczęli odmrażanie swoich portfeli i wrócili do większej aktywności zakupowej.

  • Sprzedaż detaliczna rośnie po raz pierwszy od początku pandemii
  • Sprzedaż detaliczna wzrosła w skali miesiąca aż o 6,5 proc.

Sprzedaż detaliczna rośnie po raz pierwszy od lutego

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował właśnie najnowszy raport dotyczący wyników sprzedaży detalicznej. Wynika z niego, że w lipcu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej o 6,5 proc. w stosunku do czerwca br. i 3 proc. w stosunku do lipca 2019 r.

Mimo to, w okresie styczeń-lipiec 2020 r. sprzedaż detaliczna zmalała w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o 3,9 proc. (wobec wzrostu o 6,0 proc. w 2019 r.)

Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

W lipcu 2020 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. zaobserwowano w przedsiębiorstwach sprzedających meble, rtv i agd (o 15,8 proc. wobec wzrostu o 15,9 proc. przed rokiem). Sprzedaż wzrosła także  m.in. w przedsiębiorstwach sprzedających tekstylia, odzież i obuwie (o 5,3 proc.).

Spadek sprzedaży wykazały natomiast jednostki handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 2,8 proc.), żywnością, napojami alkoholowymi i wyrobami tytoniowymi (o 1,0 proc.), jak również podmioty zaklasyfikowane do grupy „pozostałe” (o 1,4 proc.).

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara (USD) wykazuje relatywną słabość wobec franka i jena
Następny artykułKoronawirus: 903 nowe przypadki COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 60 281 – podaje MZ
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here