Naga MarketsPolacy przekonują się do zagranicznych akcji. 5 mld zł inwestycji poza GPW!W ostatnich miesiącach Polacy inwestują coraz więcej kapitału na zagranicznych giełdach. Ostatnie dynamiczne ruchy na głównych indeksach, a także na wielu spółkach skłoniły inwestorów do przeniesienia kapitału na giełdę. Narodowy bank Polski opublikował ostatnio dane dotyczące bilansu płatniczego. Wynika z nich, że tylko w czerwcu, inwestycje polskich rezydentów w udziałowe papiery wartościowe wyniosły prawie 2 mld zł.

  • W całym II kwartale wartość inwestycji w zagraniczne papiery wyniosła prawie 5 mld zł.
  • Inwestycje w Teslę, Apple’a czy Microsoft są dla inwestorów tak samo naturalne jak w CD Projekt czy PKN Orlen.
  • Obserwuje się trend dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych o zagraniczne podmioty.

Zobacz również: Polman z kolejną umową. Akcje zyskują 15% i są na historycznym szczycie

Boom na rynki zagraniczne

Miesiącem przełomowym jeśli chodzi o kierunek inwestycji polskich inwestorów był kwiecień bieżącego roku. W tym czasie zagraniczne indeksy zaczęły dynamicznie odrabiać straty po koronawirusowej przecenie. Zgodnie z danymi z NBP, samym tylko drugim kwartale wartość inwestycji w zagraniczne papiery wyniosła prawie 5 mld zł. Wielu maklerów również potwierdza ten trend, wzrasta liczba zapytań o możliwość inwestowania w zagraniczne akcje.

Wicedyrektor mBanku, Michał Wojciechowski powiedział:

“Klienci mBanku coraz chętniej inwestują w zagraniczne instrumenty ze względu na łatwość ich dostępu w naszej ofercie oraz dużą zmienność. Ciekawym zjawiskiem jest podejście nowych inwestorów. Inwestycje w Teslę, Apple’a czy Microsoft są dla nich tak samo naturalne jak w CD Projekt czy PKN Orlen. Dużo szybciej niż dotychczasowi inwestorzy decydują się na kupno zagranicznych akcji i funduszy ETF. Jest nawet grupa, która inwestuje tylko za granicą”.

Zobacz również: Orlen chce dołączyć do największych podmiotów na rynku paliwowym w Europie

Moda na dywersyfikację portfeli inwestorów o akcje zagraniczne 

Naturalnym trendem występującym na rynkach rozwiniętych jest niewątpliwie dywersyfikacja portfeli inwestorskich o akcje zagraniczne. Polska nie jest wyjątkiem. Członek zarządu GPW, wypowiedział się na temat działań Giełdy, w celu popularyzacji rynków kapitałowych i inwestowania na giełdzie:

“Najważniejszy jest fakt, że Polacy zainteresowali się szerzej rynkiem kapitałowym. – Od momentu restytucji polskiego rynku kapitałowego i GPW ludzie tego rynku podejmowali różne działania, aby spopularyzować inwestowanie na giełdzie wśród społeczeństwa, zrobiono w tym kierunku bardzo dużo, ale teraz mamy do czynienia z fenomenem ogromnego wzrostu zainteresowania inwestowaniem na giełdzie. To zainteresowanie wynika z dwóch głównych przyczyn: szukania przez inwestorów okazji inwestycyjnych po załamaniu się cen akcji na giełdach po wybuchu pandemii koronawirusa oraz bardzo niskich stóp procentowych, które nie zachęcają do trzymania oszczędności w bankach”. – zakończył.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here