Naga MarketsIlość oszczędności Polaków obracanych w ramach rodzimego środowiska inwestycyjnego jasno pokazuje, że nie mamy zaufania do rynków kapitałowych, twierdzi Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU. Doskonałym potwierdzeniem tego jest między innymi partycypacja we wprowadzanych obecnie Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), plasując się na niższych niż zakładano poziomach.


Brak zaufania wynika po części z niewiedzy, po części ze złych doświadczeń po OFE

W rozmowie z Adamem Rakiem z Comparic24.tv, wiceprezes TFI PZU sugeruje, że wyraźnie widoczna niechęć Polaków do rynków kapitałowych oraz brak zaufania do bardziej złożonych instrumentów finansowych po część jest spowodowany brakiem odpowiedniej wiedzy, wynika jednak również z dotychczasowych afer, związanych między innymi z OFE lub Amber Gold.

Te artykuły również Cię zainteresują

Dopóki mieliśmy napływy, giełda się rozwijała, wszyscy się cieszyli. Klientom rosły zyski, przyszły jednak trudniejsze lata, przyszedł kryzys z bańką na MŚP oraz wielki kryzys finansowy. W efekcie okazało się, że król jest nagi, a to co mamy do zaoferowania klientom nie chroni ich. Gdy rynek stał się trudny i trudniej było zarobić pieniądze, pojawiły się patologie. Pytanie, czy w wystarczający sposób z nimi sobie poradziliśmy – wyjaśnia powodu braku zaufania do polskiego rynku kapitałowego Marcin Żółtek.

Jak dodaje Żółtek, w przypadku polskiego oszczędzającego problemem może nie być sam brak wiedzy ekonomicznej wyniesionej ze szkoły, tylko 40 lat funkcjonowania polski ludowej, w trakcie których Polacy „zapomnieli” jak się inwestuje, gdyż nie mogli korzystać z takich mechanizmów.

Do zasypania mamy w tym momencie lukę pokoleniową. Jest to bardzo ciekawy temat, gdyż bardzo możliwe, że obecnie powinniśmy budować ofertę edukacyjną i produktową pod inwestorów, którzy nie pamiętają początków polskiej giełdy, bo po prostu nie było ich jeszcze na świecie. Może to jest metoda, nie edukować jak działa obecny rynek finansowy tylko wybiec na przód i zobaczyć jak on może rozwinąć się za 10-15 lat i wyedukować tych, którzy wtedy będą na nim aktywni – dodaje Żółtek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here