Naga Markets

Inwestowanie poprzez fundusze inwestycyjne cieszy się w Polsce zdecydowanie mniejszą popularnością niż w krajach zachodnioeuropejskich. Stan ten wynika głównie z historii oraz negatywnych doświadczeń w trakcie bess na rodzimej giełdzie w ostatnich latach. Jednocześnie, jak podkreśla Mariusz Jagodziński na kanale Comparic24, podejście to zaczyna się zmieniać i Polacy coraz chętniej spoglądają w stronę rynku kapitałowego.

  • Niechęć do inwestowania w fundusze wynika z historii gospodarczej oraz nie najlepszej kondycji rodzimej giełdy w ostatnich latach.
  • Główną zaletą inwestowania poprzez fundusze jest brak konieczności dokonywania analizy spółek, sektorów itd.
  • Jednocześnie warto pamiętać o dywersyfikacji portfela, zarówno ze względu na aktywa, jak i dostawców.Historyczne uprzedzenia

– Niestety tutaj nasza tradycja Polska trochę odbiega od średniej europejskiej. Nie mamy długiej tradycji inwestowania na rynkach kapitałowych i to jest związane ze zmianą ustrojową sprzed 30 lat. Wcześniej nie było w ogóle takiej możliwości przez kilkadziesiąt lat. Nasza giełda całkiem przyzwoicie się rozwinęła, jednak mieliśmy parę bess, czyli gorszych okresów i one za każdym razem zrażają duże rzesze inwestorów, żeby inwestować w długim terminie. – wskazuje Marusz Jagodziński.

Negatywne nastawienie do rynku kapitałowego wynika w sporej mierze z nie najlepszej kondycji warszawskiego parkietu w ostatnich latach. Poczynając od załamania związanego z kryzysem 2008 roku, po którym część spółek nigdy nie wróciła do wcześniejszych notowań, przez spadki z 2015 i 2016 roku.

Jednocześnie nastawienie to wydaje się powoli zmieniać. Z jednej strony sporo nowych inwestorów zaliczyło udany debiut w trakcie ubiegłorocznych „przecen”, z drugiej natomiast polityka zerowych stóp procentowych wypycha kapitał z bankowych lokat w stronę bardziej atrakcyjnych (i ryzykownych) aktywów.

Co daje fundusz inwestycyjny?

– Przede wszystkim fundusz inwestycyjny powoduje taką rzecz, że nie musimy jako inwestorzy (indywidualne osoby) samemu analizować. Jeżeli mówimy o inwestowaniu w akcje to analizować tych spółek, ich sytuacje finansowej. No bo powinniśmy dywersyfikować portfel, czyli nie jedną spółkę w portfelu tylko dużo. Nie musimy tego robić, nie musimy poświęcać dużej ilości czasu, bo jeśli powierzymy to funduszowi to zarządzający w tym funduszu (i analitycy) wykonają tą pracę, wykonają tą selekcję. – wskazuje prezes zarządu Agiofunds TFI S.A.

Tak więc podstawowym plusem inwestowania poprzez fundusze jest fakt braku konieczności poświęcania czasu i wiedzy na analizowanie rynku. Warto jednak pamiętać o tym, że fundusze w zamian za to pobierają opłaty za zarządzanie, których wysokość (niestety) w Polsce potrafi być bardzo wysoka.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ w długo okresie, to właśnie poziom opłat często determinuje realną stopę zwrotu dla inwestora. Dlatego też przed podjęciem decyzji warto porównać poziomy opłat oraz wyniki jakie fundusze osiągały w latach poprzednich (choć to oczywiście w żaden sposób nie gwarantuje, że w przyszłości stopy zwrotu będą podobne).

NED

Dywersyfikacja to podstawa

Jak podkreśla gość programu Comparic24, podstawą w przypadku wyboru konkretnego funduszu powinna być dywersyfikacja. Nawet jeśli planujemy powierzyć pieniądze w fundusze obligacji, to dywersyfikacja samych funduszy jest jak najbardziej wskazana, ponieważ nawet te mniej ryzykowne (jak wspomniane powyżej obligacji) mogą przynosić straty (jak ma to miejsce w 2021).

Niezależnie więc od tego jakie klasy aktywów wybierzemy, to dywersyfikacja funduszy (czyli inwestowanie w kilka różnych podmiotów) jest zalecana. Również same klasy aktywów powinny być dywersyfikowane. Inwestorzy powinni budować swój portfel za pomocą różnych funduszy, które inwestują w różne klasy aktywów.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig notowania | gpw akcje | dow index | mercator akcje | ropa brent notowania |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here