Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Punktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowszy raport dotyczący wyników sprzedaży detalicznej. Wynika z niego, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2019 r. była wyższa niż przed rokiem aż o 5,7% (wobec wzrostu o 3,9% w grudniu 2018 r.). W porównaniu z listopadem 2019 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 14,1%. W okresie styczeń-grudzień 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej r/r wyniósł 5,4% (wobec wzrostu o 6,2% w 2018 r.).

Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

W grudniu 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku odnotowano w większości grup, z czego najwyższy w grupie „meble, rtv, agd”

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wyższy niż przeciętny wzrost w grudniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 10,6% wobec wzrostu o 5,1% przed rokiem).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” największy wzrost odnotowano w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy: „meble, rtv, agd” (o 13,6%). Spadek sprzedaży wykazały natomiast przedsiębiorstwa handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 0,2%).

Sprzedaż detaliczna towarów w grudniu 2019 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100
Sprzedaż detaliczna towarów w grudniu 2019 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2019 r. była o 0,8% niższa w porównaniu z listopadem 2019 r.

Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) – przeciętna miesięczna 2015=100
Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) – przeciętna miesięczna 2015=100 | Źródło: GUS

EURPLN w okolicy istotnego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowe EURPLN zauważymy, że kurs euro osłabiał się wobec polskiego złotego od drugiej połowy września 2019 r. Mimo, że na przestrzeni ostatnich dni obserwujemy niewielką aprecjację wspólnej waluty, to rynek w dalszym ciągu nie pokonał nawet najbliższego, istotnego oporu w wysokości 4.2480.

Weź udział w darmowym webinarze:
Wprowadzenie do analizy technicznej

Kurs pary walutowej EURPLN
EURPLN Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSzukamy, analizujemy, gramy” sentyment 23.01.2020 EUR/USD i USD/JPY
Następny artykułKurs funta do dolara GBPUSD z szansą na wzrosty wg UOB
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here