Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Punktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowszy raport dotyczący wyników sprzedaży detalicznej. Wynika z niego, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2020 r. była wyższa niż przed rokiem o 3,4% (wobec wzrostu o 6,1% w styczniu 2019 r.). W porównaniu z grudniem 2019 r. miał miejsce natomiast spadek sprzedaży detalicznej i to aż o 20,6%.

 

Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe)
Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

 

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

W styczniu 2020 r. wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku odnotowano w większości grup, z czego najwyższy w grupie „tekstylia, odzież, obuwie”

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wzrost w styczniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 3,5% wobec wzrostu o 5,9% przed rokiem) oraz w jednostkach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 2,5% wobec wzrostu o 4,5% przed rokiem).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” największy wzrost odnotowano w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy: „tekstylia, odzież, obuwie” (o 10,5%). Spadek sprzedaży wykazały natomiast przedsiębiorstwa z grup: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 4,8%); „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 0,9%); „pozostałe” (o 0,5%).

Sprzedaż detaliczna towarów w styczniu 2020 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa (ceny stałe)
Sprzedaż detaliczna towarów w styczniu 2020 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2020 r. była o 0,1% wyższa w porównaniu z grudniem 2019 r.

Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe)
Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) – przeciętna miesięczna 2015=100 | Źródło: GUS

EURPLN w okolicy istotnego wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że kurs dolara umacnia się wobec polskiego złotego niemal nieprzerwanie od połowy stycznia br. Mimo, że dziś pojawiła się dość silna reakcja podażowa, to kurs w dalszym ciagu nie pokonał linii tendencji wzrostowej.

Kurs pary walutowej USDPLN
USDPLN H1

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara rośnie w szalonym tempie! Kurs USDPLN powyżej 3.9680 PLN
Następny artykułKurs dolara ponad 3,9626, a euro powyżej 4,2820 po publikacji PMI z Niemiec i strefy euro
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here