Naga Markets“Jeśli personalizujesz straty, nie możesz handlować”

 – Bruce Kovner

ccfo opinia krytyka gwiazdkiDla wielu traderów, Bruce Kovner jest światowej sławy menedżerem funduszy hedgingowych, który w trakcie swojej kariery zarobił miliardy dolarów. Jednak po dwudziestu ośmiu latach jako założyciel i prezes Caxton Associates nadal jest dumny ze sposobu, w jaki poradził sobie ze swoimi początkowymi stratami:
„Musisz być gotowy do regularnego popełniania błędów; nie ma w tym nic złego” – wyjaśniał w wywiadzie dla Market Wizards.

„Michael [Marcus, legendarny trader z Commodities Corp.] nauczył mnie swojego podejścia do podejmowania decyzji, a mianowicie, być w błędzie, dokonywać ponownej oceny sytuacji, mylić się, po raz trzeci podejmować decyzję i wtedy podwajać pieniądze. Emocjonalne obciążenie związane z tradingiem jest wysokie; każdego dnia mogłem stracić miliony dolarów. Jeśli personalizujesz straty, nie możesz handlować”.

Podobnie jak Kovner, Marcus i tysiące traderów, którzy odnosili długoterminowe sukcesy na rynku, będziesz miał dni, które wpłyną negatywnie na twój rachunek handlowy. W branży, w której 80% day-traderów rezygnuje w ciągu pierwszych dwóch lat, najważniejszą cechą, którą możesz rozwinąć, jest umiejętność wyciągania wniosków ze stratnych transakcji. [1]

Oto cztery wskazówki dotyczące podnoszenia się po poważnej stracie, oparte na psychologii tradingu, umysłowego coachingu i sile wytrwałości (podcast w j. angielskim):

#1 Zaakceptuj straty i do przodu

Przez dziesięciolecia psychologowie badali mentalne i emocjonalne żniwo, jakie straty mogą zbierać wśród inwestorów. Ich badania konsekwentnie wykazywały, że zaprzeczanie, tłumienie emocji i obwinianie mogą prowadzić do jeszcze większych strat na rynku; traderzy, którzy uczą się akceptować swoje błędy i posuwają się naprzód, lepiej radzą sobie ze stresem, zachowują przewagę i szybko podnoszą się po złych transakcjach.

Biorąc odpowiedzialność za swoje działania, możesz zastanowić się nad decyzjami, które doprowadziły do ​​straty, bez przytłaczania się przeszłymi błędami. [2]

Unikanie odpowiedzialności działa jak mechanizm ochronny, ponieważ zawsze dajesz sobie wyjście i nie chcesz przyznać, że robisz coś źle. Jeśli jednak nie zaakceptujesz, że to Ty jesteś odpowiedzialny za stratę, nie zobaczysz również, że TY możesz zaradzić tej sytuacji.

Branie odpowiedzialności wymaga brutalnej uczciwości wobec samego siebie oraz zmierzenia się z faktem, że spieprzyłeś. Ale jednocześnie możesz poczuć moc, która płynie ze świadomości, że jest w stanie całkowicie odmienić swoje wyniki w tradingu. Unikaj mentalności ofiary.

#2 Zbadaj fakty

Okoliczności, które doprowadziły do ​​straty, mogą cię prześladować, jeśli natychmiast się z nimi nie rozprawisz! Ostatnia rzecz jaką chcesz zrobić, to powtórzenie błędu, którego do końca nie zrozumiałeś. Poświęć kilka minut na ocenę przekonań, opinii i prognoz, które wpłynęły na twoją decyzję i określ trzy rzeczy, które możesz zrobić, aby przede wszystkim uniknąć takiej straty kolejnym razem.

Czy pamiętasz swoich 10 ostatnich transakcji? Odpowiedź brzmi prawdopodobnie nie – co jest normalne. Jednakże, uwydatnia to znaczenie posiadania rutyny przeglądania transakcji i prowadzenia dziennika tradera. 

Dopiero po dokonaniu przeglądu tego, co robiłeś podczas handlu, możesz znaleźć w swoim zachowaniu wzorce, a następnie odpowiednio je dostosować. Inwestor, który nie kontroluje zawartych transakcji jest skazany na wielokrotne powtarzanie tych samych błędów.

#3 Aktywna regeneracja

W tym momencie najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, by przyspieszyć proces regeneracji jest odejście od komputera. Poświęć trochę czasu, by skupić się na czynności niezwiązanej z twoją pracą; badania wykazały, że dorośli w stresującym środowisku zawodowym wykorzystywali ćwiczenia, jogę i medytację, aby pozbyć się problemów z przeszłości i skupić na teraźniejszości [3].

Twoje mięśnie nie rosną, gdy jesteś na siłowni, ale jedynie podczas pasywnej regeneracji. Drużyna piłkarska nie staje się lepsza grając, ale podczas ćwiczeń, przeglądając i badając swoje mecze. O koncepcji odpoczynku i handlowania z mniejszą częstotliwością, aby stać się lepszym traderem mówiłem w poniższym podcaście (w j. angielskim):

#4 Działaj długofalowo

Najważniejszą rzeczą jest to, byś nie angażował się w skakanie po systemach podczas doświadczania strat. Rozmawialiśmy już o tym, dlaczego nie powinieneś porzucać swojego systemu podczas osunięć kapitału.

Musisz upewnić się, iż przyswajasz to, że handel jest jak każda inna praca i potrzeba czasu, by nabrać umiejętności. Skakanie od systemu do systemu oznacza pewną śmierć dla każdego tradera. Zrozum, że nie ma Świętego Graala, a wszystko sprowadza się to do tego, byś to TY uczynił system działającym i byś TY stał się profesjonalnym inwestorem, który emocjonalnie poradzi sobie z wyzwaniami jakie stawia trading.

Następnym razem, gdy trafisz na pasmo strat, nie zmieniaj swojego systemu i nie korzystaj z alternatyw. Zamiast tego, przeanalizuj transakcję po transakcji i poszukaj podobieństw. Często będziesz w stanie dostrzec wzorce w swoim tradingu. Kilkukrotnie widziałem, że trader zwykle nie robi wszystkiego całkowicie źle, a większość strat można podsumować kilkoma szkodliwymi wzorcami działania. Po prześledzeniu i przeanalizowaniu swoich transakcji będziesz mógł dowiedzieć się, co należy poprawić, by zmienić swój trading na lepsze.

Uczenie się na błędach | źródło: Tradeciety
Uczenie się na błędach | źródło: Tradeciety

Pomyśl o swojej stracie jak o lekcji w przebraniu: poświęciłeś czas na ponowną ocenę swojej strategii handlowej, dokonanie korekt i uzyskanie nowego wglądu w rynek. Jak powiedział David Sikhosana, autor Time Value of Money: Timing Income, „Straty są konieczne, o ile są powiązane z techniką, która pomoże ci wyciągać z nich naukę”.

[1]Barber, B. M., Lee, Y., Liu, Y., & Odean, T. (2014). Do Day Traders Rationally Learn About Their Ability? SSRN Electronic Journal. doi:10.2139/ssrn.2535636

[3]Bullock, B. (2018, May 30). How Mindfulness Beats Job Stress and Burnout. Retrieved from https://www.mindful.org/mindfulness-beats-job-stress-burnout/

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here